in ,

Daire 16’daki Baba Özay Kaya ve Kızı Ayça Kaya’nın Haklı İsyanın Sebebi Olan Köpek Köpük İçin Çorlu Belediyesi’nden Açıklama: “Köpük Alınmayacak”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, sokakta yaşayan Köpük isimli köpeğin barınağa gönderilmemesi için verilen mücadele mutlu sonla bitti. Çorlu Belediyesi Köpük’ün alınmayacağını açıklayarak köpeğe bakan aile ve mahalle sakinlerini sevindirdi.

Müzik öğretmeni Özay Kaya, hafta sonu Muhittin Mahallesi Nakış Sokak’ta yaşadığı apartmanın önündeki sokak köpeğinin, apartman yönetimince hayvan barınağına gönderilmek istenmesine tepki göstermiş, Kaya’nın, “Daire 16” ismiyle sosyal medyada paylaşılan görüntüleri kısa sürede yayılmıştı. Sosyal medyanın gündemine “Tek biz yaşamıyoruz, bu dünyada hayvanlar da var” sözüyle damga vurana Özay Kaya’nın mesajı yerini buldu ve Çorlu Belediyesi sosyal medya üzerinden yaptığı “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yaralı, hasta ya da saldırgan olmadığı sürece sokakta yaşayan hiçbir canlıyı bulunduğu ortamdan almıyor; hayvan bakımevimize ya da farklı bir noktaya götürmüyoruz. Belediyemize şu ana kadar videoya konu olan sevimli dostumuz ile ilgili bir şikâyet gelmemiş olup gelse dahi yasalar gereği herhangi bir işlem yapılmayacağını siz değerli vatandaşlarımıza ve hayvanseverlere önemle duyururuz” açıklamasıyla Köpük’ün alınmayacağının sözünü vermiş oldu. Çorlu Belediyesi’nin bu açıklaması üzerine Ayça Kaya, bir anda Türkiye’nin sevgilisi olan Köpük’ün alınmayacağını; “Köpüğümüz bizimle , köpüğümüz sokağında ve evinde @CorluBelediyesi ‘nin yaptığı son açıklamada da alınmayacağı kesindir, bunu duyurmamıza destek olan herkese sonsuz teşekkürler #daire16” diye duyurdu.

Mahalleli İçin Köpük Neden Bu Kadar Kıymetli?

Sosyal medyadaki ifadesi ile #daire16 hikayesi mutlu sonla bitti. Peki kim bu Köpük, onu bu kadar kıymetli kılan şey ne? Bunu geçmeden önce şunu ifade etmekte yarar var; kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşmüş, düşük bilinçli insanların, sokakta yaşayan hayvanlara yönelik tahammülsüzlüğü tahammül sınırlarını aştı. Kocaman evlere, iş yerlerine, yazlıklara sığamayan insan, 1 m2’lik bir alanı kaplayan köpek ve kediyle bozmuş kafayı. Sosyal medyada yayınladığı anda bir anda viral olan ve toplumun büyük bir kısmının duygularına tercüman olan bu isyanın sebebi olan Köpük 2 yıldır bu sokakta yaşıyor. Kişiliğinin sağlıksız boyutundaki birkaç kişi hariç tüm mahallelinin baktığı bir köpek o. Sosyal medyada paylaşılan ve #daire6 olarak kısa sürede binlerce kişinin paylaştığı, yorumladığı ve izlediği videonun kahramanları baba Özay Kaya ile videoyu ağlamaklı bir ses tonu ile çekerek sosyal medyada paylaşan kızı Ayça Kaya. İşte onların anlatımı ile olayın başkahramanı Köpük’ün hikayesi, baba Özay Kaya’yı isyan noktasına getiren olaylar zinciri… Köpük’ün hikayesi aslında sokakta hayatta kalmayı başaran pek çok köpeğin hikayesi ile benzer. Emek verilerek, mücadele edilerek, ter ve göz yaşı dökülerek hayatta ve sokağımızda kalması sağlanan, duygusal bağ kurduğumuz pek çok canla benzer hikayesi…

1# Yaklaşık 2 yıl önce adına Köpük denilen ve sokaklarda yaşayan bu köpeği arka ayakları tutmaz vaziyetteyken parkta gören Özay Kaya , tedavi ettiriyor ve 3 aylık mücadele sonunda Köpük iyileşiyor. Sadece Özay Kaya ve ailesi değil tüm mahalleli Köpük’ü çok seviyor.

Daire 16daki Baba Ozay Kaya ve Kizi Ayca Kayanin Hakli Isyanin Sebebi Olan Kopek Kopuk Icin Corlu Belediyesinden Aciklama Kopuk Alinmayacak 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2# Herkes evinden kalan yemekleri vererek, mama alarak, kulübesini temin ederek, çokça severek Köpük’e baktı. Mahalleli için Köpük artık semtin patili çocuğuydu.  

Daire 16daki Baba Ozay Kaya ve Kizi Ayca Kayanin Hakli Isyanin Sebebi Olan Kopek Kopuk Icin Corlu Belediyesinden Aciklama Kopuk Alinmayacak 3

3# Mahalledeki apartmanlardan birinin yönetimi, belediyeyi arayarak Köpük’ü barınağa gönderme kararı almış. Özay Kaya’nın kızı Ayça Kaya, böyle bir karar alındığını duyduktan sonra ağlamaya başlayınca, Özay Kaya, tavrını çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Ve hepimizin duygularına tercüman olan şu tepkiyi veriyor; “Koskocaman apartmanlarda oturuyoruz. Bir metrekarelik kulübede yaşayan sokak hayvanına hiç kimse bu muameleyi yapamaz. Biz her şeyin sahibi değiliz. Bütün canlılarla beraber yaşıyoruz. Kedilerle beraber, köpeklerle beraber, bitkilerle, ağaçlarla beraber bu dünya hepimizin. Sadece bizim değil.”

4# Babası Özay Kaya’nın, Köpük’le ilgili alınan karara verdiği cevabı cep telefonu ile kaydeden Ayça Kaya görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşınca bir anda sosyal medyanın ve tüm Türkiye’nin gündemine oturdular. Ayça Kaya, “benim elimden gelen onlara bakmaktan başka bunu insanlara duyurmak ve sesimizi duyurmaktı. Bir tek bizim apartmanımızda yaşanan bir sorun değil Türkiye’nin her yerinde yaşanan bir sorun. Bunun artık bir sorun olarak değil hayatımızın bir parçası olarak yaşanılmasını duyurmak istiyordum. Umarım sesim duyulmuştur. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daire 16daki Baba Ozay Kaya ve Kizi Ayca Kayanin Hakli Isyanin Sebebi Olan Kopek Kopuk Icin Corlu Belediyesinden Aciklama Kopuk Alinmayacak 5

5# İki yıl önce Kaya ailesince arka bacakları tutmaz şekilde bulunup bakılan Köpük için verilen mücadele mutlu sonla bitti. Çorlu Belediyesi sosyal medyası üzerinden yaptığı açıklamayla Köpük’ün barınağa alınmayacağını söyledi. Bu durum Kaya ailesi ile köpeği besleyen ve bakan mahalleliyi sevindirdi.

6# Herkesin elinden geleni yaptığını ifade eden Özay Kaya, “Köpük’ün burada bizimle kalması bizleri çok mutlu etti. Ben, ailem ve bütün mahalleli mutlu oldu. Kararın bu şekilde olması bizleri çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Daire 16daki Baba Ozay Kaya ve Kizi Ayca Kayanin Hakli Isyanin Sebebi Olan Kopek Kopuk Icin Corlu Belediyesinden Aciklama Kopuk Alinmayacak 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskisehirli Yasam Hakki Savunuculari Buyukersene Seslendi 1

Eskişehirli Yaşam Hakkı Savunucuları Büyükerşen’e Seslendi: “Hayvanat Bahçesi Değil Hayvan Hastanesi İstiyoruz”

Kopekleri ve Kedileri Yiyen Tuzladaki Kadinla Ilgili Savcilik Kararini Verdi 1

Köpekleri ve Kedileri Yiyen Tuzla’daki Kadınla İlgili Savcılık Kararını Verdi!