in

“Dağdan Gelen Bağdakini Kovdu” Kangalsu’ya Yuva Aranıyor

İdeal olmayan kentsel dönüşüm pek çok semtte insan profilini değiştirdi. Değişimin sancısı, eb çok semtin sakini olan hayvanları vuruyor. Bu semtlerden biri de İdealtepe. Hayvana saygı duyan insanların yaşadığı semtte artık hayvanlar şiddet görüyor. İnsan şiddetine en fazla maruz kalan hayvanlardan biri 50. Yıl Koru Park’ında yaşayan köpek Kangalsu. Onu mahallelinin şiddetinden koruyamayan gönüllüsü Seren Alkara Kangalsu’ya yuva arıyor

İdeal olmayan kentsel dönüşüm pek çok semtte insan profilini değiştirdi. O semtlerden biri olan ve hayvana saygı duyan insanların yaşadığı Maltepe İdealtepe‘de, kentsel dönüşüm sonrası gelen insanlar, semtin sakini olan sokak hayvanlarının kabusu oldu. Yıllardır o semtin sakini olan sokak hayvanlarını taşlayan, sopa ve şemsiyelerle korkutan insanların, huzurunu kaçırdığı köpeklerden biri de 50. Yıl Koru Park‘ında yaşayan köpek Kangalsu. Onu mahallelinin şiddetinden koruyamayan gönüllüsü Seren Alkara Kangalsu‘ya yuva arıyor. 

kangalsu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kentsel Dönüşüm Sonucu Hayvanlar Mağdur Oldu

Köpeğin gönüllüsü Seren Alkar bu konu hakkında şunları söyledi: “Aslında idealtepe hayvanlara karşı saygılı insanlardan oluşuyordu. Ancak kentsel dönüşümle birlikte İdealtepe’nin insan profili değişti. Yeni gelen insanlar, yolda bir hayvan gördüğünde ne yazık ki kötü davranıyor. Kimi taşlıyor kimi tekmeliyor kimi onlara elindeki şemsiye ya da ağaçla vuruyor. Kentsel dönüşüm ile ideal bir yer olmaktan çıkan idealtepe’de yaşayan köpekler ve kediler, kentsel dönüşüm sonrası gelen yeni insan profillerinden dolayı insanlardan korkuyorlar. Özellikle de siyah şapkalı, şemsiyeli ya da elinde ağaç benzeri bir şey olan insanları gördüklerinde korkmaya ve havlamaya başlıyorlar. Bu tür insanları gördüklerinde yaşadıkları travmalar yüzünden kendilerini savunma ihtiyacı içinde oluyorlar. Kangalsu da o köpekler içinde en fazla şiddet gören köpek. İdealtepe 50. Yıl Korusu’nda yaşayan Kangalsu ve Tomi ismini verdiğimiz diğer köpeğin psikolojisini bozan yeni mahalleli profili, yaptıkları şiddet sonrası psikolojisi bozulan köpekler kendilerine havlayınca bu köpeklere uyguladıklaraı şiddeti daha da arttırıyorlar. Köpeklerin daha fazla şiddet görmemesi ve psikolojilerinin bozulmaması için en çok şiddet gören Kangalsu’yu sahiplendirmek istiyoruz.

Neden Kangalsu Daha Fazla Şiddet Görüyor?

Daha önce 50. Yıl Korusu’nda yaşayan 5 köpek vardı. O köpeklerden biri  Kangalsu gibi kangal kırmasıydı  İnsanların şiddet uyguladığı köpeklerden biriydi ve artık o kadar çok şiddet görüyordu ki en sonunda o da kendisini korumak için ona zarar vermek isteyen insanara karşı cevap vermeye başladı. O köpekler, mahallelinin şikayet ile 50. Yıl Korusu’ndan alındılar. Kangalsu da iki yıl kadar önce geldi. insanlar Kangalsu’yu o köpek sandığı için ona daha çok şiddet uyguluyor.”

kangalsuu

Kangalsu’nun Tek İsteği Sevgisini Paylaşabileceği Bir Aile

Köpeğin yaşadığı mahallede yaşamak zorunda kaldığı zor durumu ve maruz kaldığı şiddeti fark eden Seren Alkar, köpeğin mutlu ve hak ettiği bir hayatı olması için onu sahiplendirmeye çalışıyor. 3-4 yaşlarında genç yetişkin olan kısır, dişi köpek sevgisini paylaşabileceği, yanında güvenle yaşayabileceği bir aile arıyor. Tek başınayken oldukça uysal olan Kangalsu ona gerekli ilgiyi gösterebilecek ve onu koşulsuz sevebilecek bir aileye ihtiyaç duyuyor.

idealtepe

50. Yıl Korupark’ı Sadece İnsanlara Ait Olamaz

Maltepe ilçesinde yer alan İdealtepe 50. Yıl Korusu, 56.075 m² yeşil alan ve 15.867m² sert zemin olmak üzere toplam 71.942,18 m² yüzölçümüne sahiptir. 2000’li yıllardan önce Maltepe Belediyesine ait olan koru o zamanlar doğal bir ortama sahipti. 2000’li yıllarda bütün bir alan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin yetkisine geçti. İBB burada park düzenlemesi yaptı. Alanın adı İdealtepe 50. Yıl Parkı oldu. Düzenlemeyi yaparken iş makineleri çalıştı. Bu çalışma bazı ağaçların zarar görmesine, kurumasına yol açtı. En önemlisi alanda çalılıklar kalktı, doğal çayırlık ve kekliklerin yerine seralarda yetiştirilmiş çimler serildi. Yeni ağaçlar dikildi. Ayrıca ışıklandırıldı, yürüyüş yolları yapıldı, banklar kondu ve güvenlikçilerin koruduğu bir park oldu. Böylece 2000’lerden önceki doğal yapısını kaybeden parkta, parkın asıl sahibi olan hayvanlar zor ikamet eder oldu. Kaplumbağa, kirpi, kurbağa, kertenkele gibi bazı hayvanlar tamamen kayboldu.

Birlikte Yaşamayı Bilmeyen İnsan Gittiği Her Yerde İstilacı

Koru, kentlerin içinde veya yakınında bulunan çevresi sınırlı küçük orman parçalarıdır. Bu tanıma göre koru ve orman gibi yıllar içinde kendiliğinden oluşan doğal ortamlarda insan eliyle düzenleme yapıldığı anda doğallıktan eser kalmaz. Doğalın doğallığı bozulmuş oluyor. Şimdilerde insanların gönüllerince piknik, yürüyüş yaptığı, dolaştığı, gezdiği tüm ‘doğal alanlar’ bir zamanlar şimdi içlerinde zorlukla yaşayan hayvanların eviydi. Ve şimdi evlerinden oldukları yetmezmiş gibi düşen yaşam standartları dahi bazı insanlar tarafından onlara çok görülüyor ve ellerinden alınmak isteniyor.

Kangulsu’yu Sahiplenmek için İletişim : 0538 023 51 93

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Floridada Kurutma Makinesinin Icinden Yilan Cikti1 1

Florida’da Kurutma Makinesinin İçinden Çıkan Hayvan, Aileyi Şoke Etti

Magnoliayi Bir de Boyle Deneyin Vegan Magnolia Tatlisi

Magnolia’yı Bir de Böyle Deneyin: Vegan Magnolia Tatlısı