in

Dağ Tepe Dolaşıp Hayvanlar İçin Su Kaynağı Oluşturan Emekli Üç Güzel İnsan

Kayseri’de 3 işçi emeklisi dağlarda yaşayan hayvanlar için kazma kürekle su kaynaklarını onarıp hayvanlar için gölete çeviriyor.

Kayseri’nin Develi ilçesi kırsalında, 3 işçi emeklisi, dağlarda yaşayan hayvanların su içtiği eski kaynakları, çeşmeleri ve su yollarını gönüllü tamir ediyor. 3 arkadaş, 1 yılda 12 su kaynağını çeşme ya da küçük gölete dönüştürdü.

isci emeklilerinin yaban hayvanlari icin su mucadelesi 6206 dhaphoto2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaban hayatına sahip çıkmayı kendilerine görev edinen işçi emeklileri Enver Bozbeşparmak, Tacettin Özüdoğru ve İlhan Bozbeşparmak, ellerine aldıkları kazma ve küreklerle Develi kırsalında yaşayan hayvanların su içtiği eski kaynakları, çeşmeleri ve su yollarını onarıyor.

Yerleşim birimlerinden uzakta, dağ yamaçlarında zamanla kaynağı kuruyan çeşmelerden su içemeyen yaban hayvanlarını düşündüklerini belirten 3 arkadaş, 1 yıl içinde, Develi Dağları’nın Tombak mevkisindeki 12 su kaynağını çeşme ya da küçük gölete dönüştürdü. İşçi emeklileri son olarak yaşamını yitiren Jandarma Albay Hasan Basri Ökender tarafından 1954 yılında yaptırılan; ancak bir süre sonra suyu kesilen çeşmeyi akar hale getirdi.

isci emeklilerinin yaban hayvanlari icin su mucadelesi 6206 dhaphoto1

Develi ilçesinin Tombak Mahallesi’nde yaşadıklarını belirten  Enver Bozbeşparmak, “Develi Dağları’nın Tombak tepelerinde dolaşırken, dağlarda yaşayan hayvanların eski su kaynaklarına gelerek, su aradıklarına bizzat şahit olduk. O günden sonra dağlarda yaşayan hayvanatın su ihtiyacını karşılamak için eski su kaynaklarını arayıp, bularak, yeniden çeşme haline getirmeye gayret ediyoruz. Bu işi zaman zaman 2 ya da 3 arkadaşım ile birlikte yapıyoruz” diye konuştu.

isci emeklilerinin yaban hayvanlari icin su mucadelesi 6206 dhaphoto3

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leyleklerin Sonbahar Göçü Başladıöç

Leyleklerin Sonbahar Göçü Başladı

keçi

Bilim İnsanları: Keçiler, Mutlu Yüz İfadeli İnsanlara Daha Çok Yakınlık Duyuyor