in ,

Çukur’un Ayşe Koçovalı’sı İrem Altuğ, Sokak Hayvanları Çetesi Kurdu!

Oyuncu, yazar, eğitmen ve bir kedi bağımlısı olan İrem Altuğ, arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Bir Pati Çetesi ile Bertnard Russell’ın Aylaklığa Övgü’de anlattığı gibi çalışma hayatının dışında kalan zamanında hayatına anlam, yaşama değer katıyor ve sokaktaki evsiz hayvanlara yardım ederek mutlu oluyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

Çukur dizisinde Ayşe Koçovalı kareketerine hayat veren oyuncu İrem Altuğ, arkadaşlarıyla birlikte sokaktaki evsiz hayvanları için Bir Pati Çetesi Derneği’ni kurdu. Ününü hayvanlar için kullanacağını söyleyen İrem Altuğ, tıpkı Bertnard Russel’ın övdüğü gibi, çalışma hayatı dışında kalan zamanıyla aylaklık yapıyor. Yani hayatına anlam, yaşama değer katıyor.

Bertnard Russell, 1932’de yayınlanan “Aylaklığa Övgü” adlı kitabında çalışkanlığın abartılmış bir erdem olduğunu ve bireyin kendi ilgi alanlarına ayırdığı boş zamanın medeni yaşamın bir gerekliliği olduğunu savunuyordu. Ona göre topluma yararlı olmak için haftada yirmi saatten fazla çalışmak gereksizdi.  Haftada yirmi saatlik çalışma toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi bize de kendi gerçek yaşamımıza ayıracağımız vakitler yaratmak için yeterliydi. Günümüzde geçmişe oranla çok daha verimli üretim kaynaklarına sahibiz ve daha da önemlisi yüksek bilinç düzeyindeki insanların sayısındaki artış, Bertnard Russell’ın anlattığı aylaklığa övgü çağını başlattı.

Oyuncu, yazar, eğitmen ve bir kedi bağımlısı olan İrem Altuğ, Bir Pati Çetesi Derneği ile Bertnard Russell’ın Aylaklığa Övgü’de anlattığı gibi çaışma hayatının dışında kalan zamanında hayatına anlam, yaşama değer katıyor ve sokaktaki evsiz hayvanlara yardım ederek mutlu oluyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug 7 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bir Pati Çetesi Nedir?

Yıllardır bir grup arkadaşıyla birlikte hayvanlara gönüllü olarak yaptığı yardımları, bir dernek çatısı altında toplayarak… Pati Çetesi Derneği (Project Petgang), kar amacı gütmeyen bir hayvan kurtarma organizasyonu. Kurtar, tedavi et, kısırlaştır ve yuvalandır mottosu ile sokaklarda acı çeken ve şehirden uzakta arazilere terkedilmiş ya da zor şartlarda yaşamaya çalışan kedileri, köpekleri ve diğer her türlü hayvanı kurtarmak için çalışıyor. Terkedilmiş hayvanlara ve hayvan haklarına dair farkındalığı arttırmayı amaçlayan Pati Çetesi, İzmir çevresinde faaliyet göstermekte ve hayvanların her türlü mağduriyetinin önlenmesi için çalışmakta. Pati Çetesi gönüllülerden oluşmakta ve kişisel bağış ile faaliyetlerini sürdürmekte.
Pati Çetesi, destekçilerinin yardımı ile farklı programlarla hayvanların hayatlarını kurtarmakta, hayvanların ihmal ve istismar edilmesine ve hayvan haklarına dair farkındalığı artırmakta ve birçok hayvanın yeni yuvalarına kavuşması için çalışmaktadır. Sokak, orman ve barınak beslemeleri, sokaklarda yaşaması mümkün olmayan, terkedilmiş, yaralanmış hayvanları geçici yuvalara ve gerekli kliniklere yerleştirme, yaralı ve hasta hayvanların tedavisi, hayvanların gerekli aşılarının yapılması, kısırlaştırma, yuvalandırma, sosyal medya araçları ile şiddete maruz bırakılmış, terkedilmiş hayvanlara ve hayvan haklarına dair farkındalığı arttırma ihmal ve istismar edilmiş hayvanların hayatlarına dokunabilmek, onları hayatta tutabilmek için yaptıkları çalışmalardan bazıları.  

“Hayvanları Sevmeye Sokataki Kedilere Sarılarak Başladım”

İrem Altuğ’un hayvanlarla ilk teması, sokaktaki kedilere sarılarak başlamış. İlk köpeği Muki’yi 12 yaşında sahiplenen oyuncu, ardından sokaktan kurtardığı ikinci köpeği Şeker’i ailesine dahil etmiş. Yurtdışında eğitimini sürdürürken pek çok kedi ve köpeğe geçici yuva olan İrem Altuğ, 2010 da evini açtığı ilk kedisi Kuzu’yu beş sene sonra kaybetmesinin ardından, parkta bulduğu hamile Minnoş’u sahiplenmiş. Şu anda Minnoş ve oğulları, Pembe ve Panter ile aynı evi paylaşıyor. Hala kedi ve köpeklere geçici yuvalık yapmaya devam ediyor, sokak hayvanlarının beslenme ve barınmasına yardımcı oluyor.

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug 4

“Hayvanı Seven Bir İnsan Olarak Büyüdüm”

Verdiği bir röportajda, çocukluğından beri hayvansever bir insan olarak büyütüldüğünü söyleyen İrem Altuğ, hayvanlara yuva bulmak ve sahiplenmenin hep yaptığı iş olduğunu belirterek dernekleşe sürecinin nasıl başladığınu şöyle anlatıyor; “Bunları yaparken keyif alarak ve iyi hissederek yapıyordum. Arkadaş çevremde çok fazla hayvansever var. Onlar sahada çalışıyor, ben onlara ve bazı derneklere destek veriyordum. Salgın bizim adımıza bir şeyleri hızlandırdı. Kısıtlamalarla birlikte birçok hayvan zor durumda kaldı. Bizler tedavileri üstlendik, evlerimize aldık, besledik. Bakımevlerinden hayvanları çıkartarak sahiplendirdik. ‘Madem bu kadar uğraşıyoruz bunu neden bir dernek çatısı altında yapmayalım’ dedik ve böyle bir yola girdik. İyi mi kötü bunu zamanla göreceğiz. Çok büyük bir sorumluluk hakkıyla yapmak istiyorum. Beş kişiyiz bu derneği kuran. Bir sürü prosedürden geçtikten sonra Bir Pati Çetesi Derneği’ni 18 Aralık 2020’de kurmuş olduk.”

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug 6

“Çukur’da Kedisi Köpeği Olmayan Oyuncu Yok”

Kedi bağımlısı oyuncu İrem Altuğ dört senedir Çukur projesinde Ayşe Koçovalı karekterine hayat veriyor. Çokur oyuncularının hepsinin neredeyse kedisi ve köpeği im çok güzel rol arkadaşlarım var. Hepsi çok başarılı oyuncular, gönülleri de yaptıkları iş kadar güzel. Hepsinin neredeyse kedisi, köpeği var. Sete başladığımız günden bugüne İlayda, Ece, Kubilay kedi; Aras ve Rıza köpek sahiplendi. Perihan ablanın (Perihan Savaş) köpeği vefat etti, sonra yenisini sahiplendi. Benim de üç kedim bir köpeğim oldu. O zamanlar dernek yoktu sahiplenme konusunda destek veremedim ancak sohbetlerde birbirimizi etkiledik” açıklamasıyla devam etti.

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug 5

“Hayvan Sahiplenmeye Hazır Değilseniz, MİSKA Projesiyle Geçici Koruyucu Aile Olun”

Hayvan sahiplenmey ve evde bir canlıyla birlikte yaşamaya hazır olmayan insanların öncelikle sosoyal medyada yuva arayan hayvanların paylaşımlarını sayfalarında paylaşmalarını, sonrasında bu hayvanlardan bazıları için geçici koruyucu aile olmalarını öneren İrem Altuğ, kendi yaşadığı deneyimleri paylaşarak şunları söylüyor:

“Annem ben küçükken korkmaz ama ‘Ben dokunamam’ derdi. Ne zaman ben babam sayesinde 12 yaşında onu ikna ettim, bir hafta sonra annem köpeğimizle birlikte yatmaya başladı. Korkma değil huylanmak gibiydi. Br hayvanla yaşamak insanı daha pozitif yapıyor. En mutsuz anınızda bile onun varlığı tüm mutsuzlukları alıp götürüyor. Çekincesi olan oyuncu arkadaşlarım vardı. Ama bir hayvanı sahiplendikten sonra her şey değişti. Teredütü olan insanlara önerşm bizim MİSKA projemize başvurup bir hafta bir hayvana evini açabilirler. Biz kalıcı yuva bulana kadar birlikte yaşamı deneyimleyebilirler. Birlikte yaşamaktan mutlu olurlarsa da, o canı sahiplenme önceliği onların olur. Henüz hazır olöadıklarını düşüürlerse de bir hafta 15 gün bakar vedalaşıp geri verebilirler.”

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug

“Hayvana Karşı İşleyenler İçin Caydırıcı Cezalar Olmalı, Bu İnsanlar Tedavi Edilmeli”

Yıllardır konuşulan ancak bir türlü çıkarılamayan hayvan hakları yasasında, hayvanlara karşı işlenen suçlar için caydırıcı cezalar olmaı gerektiğini ifade eden İrem Altuğ şunları söyledi:

“İnançlı bir toplumda, hayvanlara yönelen şiddeti aklım almıyor. Hele ki hayvanların can değil de mal olarak görülmesini, inançlı bir toplumla bağdaştıramıyorum. Bizimle aynı dilde konuşamıyor olmaları o canlıların birbiriyle konuşmadığı, akılları ve hislerinin olmadığı anlamına gelmiyor. Bu hayvanlara yapılan şiddet, taciz, tecavüz, istismar… Bunlar normal ruh halindeki bir insanın yapabileceği eylemler değil. Hem bu insaların, hem toplumun hem hayvanların iyiliği için yasada caydırıcı cezalar olmalaı yanı sıra bu insanlar tedavi edilmeli.

Sokaktaki Hayvanlara Sarilarak Sevmeye Baslayan Cukur Dizisinin Hayvansever Oyuncusu Irem Altug 8

Devlete ve millete hizmet etmek, toplumda huzur, güven ve düzeni sağlamak için seçilen vekillerin ve atanan memurların basiretsizliğinden iş başa düşüyor. Her alanda olduğu gibi sokaktaki evsiz  hayvanları konusunda da milleti kendi başının çaresine bakıyor. Çukur’un Ayşe Koçovalı’sı İrem Altuğ ve arkadaşları da, sokaktaki evsiz hayvanlar için  kurdukları Bir Pati Çetesi ile bu ülkede hakkı gasp edilen gruplardan birinin yardımına koşuyor. ajanimo ailesi olarak İrem Altuğ’u ve arkadaşlarını kutluyoruz. Yaşam hakkına saygı duyan insalar olarak sevgili vekillerimizde tek beklediğimiz, hayvanların haklarını koruyan bir yasayı ellerine yüzlerine bulaştırmadan çıkarmaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akvaryuma Hapsedilen Su Samurlarinda Covid 19 Tespit Edildi

Akvaryuma Hapsedilen Su Samurlarında Covid-19 Tespit Edildi

Kaybolan Kopegini Iskence Edilmis Halde Olu Buldu

Kaybolan Köpeğini İşkence Edilmiş Halde Ölü Buldu!