in

Cudi Dağı’na “Gazella” Türü 50 Ceylan Bırakıldı!

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ve bu şekilde sayıları artan “Gazella” türü 50 ceylan, Şanlıurfa’da bulunan Cudi Dağı’na bırakıldı…

Ziristin köyüne bağlı Gavita mezrasında Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Erkan, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca’nın da katıldığı programda ceylanlar doğaya salındı.

“ONLARI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Vali Ali Hamza Pehlivan, törende yaptığı konuşmasında, Cudi Dağı’na bırakılan ceylanların bölge halkı tarafından besleneceğini ifade ederek, bu sayede doğada çoğalmalarının sağlanacağını söyledi. Vali Pehlivan, “23’ü dişi 37’si erkek olmak üzere toplam 50 ceylanı Cudi Dağı’nın eteklerine bırakacağız. Hayvanlar dünyamızın, doğamızın süsü, rengidir. Onlarla birlikte aslında dünyadaki yaşamı paylaşıyoruz. Onları korumak, uygun yaşam alanları sağlamak hepimizin görevidir. Bu hayvanlar inşallah doğada çoğalacaklar. Buradaki köylülerimize teslim ediyoruz, bu hayvanları. Cudi, tarihsel geçmişi, kültürümüz, inançlarımız açısından, insanlık tarihi açısından taşıdığı değerler ile birlikte yaşam çeşitliliği açısından da tam bir zenginlik kaynağıdır. Orada endemik türlerden diğer canlı türlerine kadar müthiş bir çeşitlilik var. O yüzdendir ki biz aslında Cudi’nin inşallah milli park olarak ilan edilmesini de Şırnak olarak arzu ediyoruz” dedi.

CUDİ DAĞI'NA 50 CEYLAN BIRAKILDI

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köylüler ise ceylanların doğaya bırakılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zehirlenen Tilki Tedavi Altına Alındı!

Zehirlenen Tilki Tedavi Altına Alındı!

İşini Yaptığı Sırada Yanına Gelen Kargayı Elleriyle Besleyen Temizlik Görevlisi

İşini Yaptığı Sırada Yanına Gelen Kargayı Elleriyle Besleyen Temizlik Görevlisi!