in

COVID-19 tedbirleri kapsamında patili dostların temizliğini nasıl yapmalıyız?

Veteriner Davranış Uzmanı ve Veteriner Hekim Gökhan Durukan, COVID-19 tedbirleri kapsamında evcil hayvanların temizliğine özen gösterilmesi konusunda uyardı ve yapılması gerekenleri sıraladı.

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne yol açan COVID-19 tedbirleri kapsamında evcil hayvanlarımıza ne gibi ek önlemler alabileceğimizi ve temizliklerine nasıl dikkat edebileceğimizi Veteriner Davranış Uzmanı ve Veteriner Hekim Gökhan Durukan’a sorduk.

Patili dostlarımızın sağlıkları için ek besin takviyesi ya da ilaca kesinlikle gerek olmadığını söyleyen Durukan, “Kedi dostlarımız zaten ülkemizde özellikle büyük şehirlerde çok dışarı çıkmıyordu, benim önerim dışarı çıkanların da bu sürede dışarı çıkışlarını durdurmak.” dedi.

“ZİHNİNİ 15 DK ÇALIŞTIRAN HAYVAN, 2-3 SAAT YÜRÜMÜŞ HAYVANDAN DAHA DİNGİN HALE GELİR”

Köpeklerin gezdirilmesi hakkında doğru bilenen yanlışlara değinen Durukan, “Köpekli aileler için de şöyle bir efsanevi bilgi var. Köpekler günde şu kadar dolaştırılmalı yoksa enerjisi fazla gelir ve psikolojisi bozulur. Enerji fazla gelirse karaciğerde depolanır, karaciğerin de psikolojiyle pek ilgisi yok, sadece kilo aldırır.  Sağlık otoritelerinin bolca söylediği gibi evde kalmamız gereken sürede, ne kadar az dışarı çıkarsak sağlığımızı o kadar koruruz. Bunun için öncelikle ev ortamında hem kedilere hem de köpeklerin zihinsel ve fiziksel aktivite yapmaları sağlayacak oyun ve oyuncaklar kullanılması iyi olur, çünkü zihnini 10-15 dakika çalıştıran bir hayvan 2-3 saat yürümüş bir hayvandan daha dingin hale gelir.” Dedi.

Veteriner Davranış Uzmanı ve Veteriner Hekim Gökhan Durukan evcil hayvanları ile ilgili kafasında soru işareti olan insanlar için şöyle devam etti:

Koku ve nesne bulma oyunları oynanmasını öneririm. Günlük yemeğini rulo yapılmış havluyla vermek, günlük yemeği evin belirli yerlerine saklamak, gıdasının düşebileceği delikler açılmış pet şişelerde yemek vermek gibi aktiviteler köpeklerin zihinleri meşgul eder, buna ek olarak çiğneme oyuncakları çok etkili olacaktır.

Tuvaletlerini de evde bir pede yapmaları avantajlı olacaktır. Bunu yapamıyorsa, çok fazla dolaşmadan 3-5 dakika tuvalet için çıkılabilir. Dışarda tuvalet yaptırırken ödül vermek, 5-10 gün sonra evde de pede yapılmasına yardımcı olur.

“DIŞARI ÇIKTIKTAN SONRA PATİLERİ SABUNLU BEZ İLE SİLİN”

Dışarı çıkıldıktan sonra, izin veriyorsa patileri sabunlu bezle silmek, izin vermiyorsa, daha önceden hazırlanmış sabunlu bir havluda minik adımlar attırarak patilerin temizlenmesine destek olur. Sabun kullandıktan sonra aynı yöntemlerle mutlaka durulanması gerekir. Dışarıda özellikle tükürük, dışkı, idrar, peçete, eldiven, maske gibi insan atıklarından uzak durmanız gerekir.

“RİSKLİ BİR TEMAS OLURSA EVE GELİNCE ŞAMPUANIYLA YIKAYIN”

Köpek, kedi tüyünde, insan temasından sonra yaklaşık 5 gün kadar virüs kaldığı konusunda bilgiler de var. Bu nedenle köpeğinize dışarı çıkmak zorunda kalırsanız tişört giydirebilirsiniz ve petlerinize sizin dışınızda kimsenin dokunmasına izin vermemenizi, riskli bir temas olursa, biri köpeğinizin yanında hapşırır, öksürürse de, mutlaka eve gelince köpek şampuanıyla yıkamanız da bu süreç içerisinde sağlık açısından olumlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ağlara takılan yunusu balıkçı kurtardı

“Dur oğlum, dur bir tanem seni kurtaracağım”

evcil hayvanlarını gezdirenlere ceza keilmeyecek süleyman soyl

İçişleri Bakanı Soylu: Evcil hayvanları gezdirenlere ceza kesilmeyecek