in

Covid-19 Aşısı Çalışmalarında Kullanılan Atnalı Yengeçlerin Soyu Tehlike Altında

Atnalı yengeci kanı uzun süredir aşı ve diğer tıbbi ürünlerin güvenliğini araştıran testlerde kullanılıyor. Ancak şimdi hayvan hakları aktivistleri sayıları büyük ölçüde azalan bu yengeçlerin yerine alternatiflerin kullanılması için çağrıda bulunuyor.

Oxford Üniversitesince yürütülen koronavirüs aşısı için ilk deneyler umut verici sonuçlara işaret ederken, dünya çapında birçok ülke aşı için yatırım yapıyor, milyonlarca doz potansiyel aşı satın alıyor. Bu arada bir canlı, aşı çalışmalarının dolaylı kurbanı olarak karşımıza çıkıyor: Atnalı yengeci.

Neden Atnalı Yengeci Kullanılıyor?

Bakteriler öldükten sonra endotoksin adı verilen bir sıvı salgılıyor. Bu sıvı insanlarda kana karıştığında ölümcül olabiliyor. Bu nedenle örneğin aşı gibi kana karışacak maddelerin endotoksin taşıyıp taşımadığının test edilmesi büyük önem taşıyor.

Atnalı yengecinin aşıların güvenli olup olmadığını belirlenmesindeki önemi bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü atnalı yengecinin mavi kanı, endotoksinlerin tespitine yardımcı oluyor.  Atnalı yengeci endotoksin molekülüne karşı ölçülebilir değerde tepki veriyor. Bu da, tıbbi ürünlerin güvenliği açısından etkin bir tarama yöntemi anlamına geliyor. Hayvan hakları aktivistleri sayıları büyük ölçüde azalan bu yengeçlerin yerine alternatiflerin kullanılması için çağrıda bulunuyor.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpeği ezen akademisyen

Otomobiliyle Max’i Ezen Doktor için İstenen Ceza Belli Oldu

Nadir Görülen Sivriburun Şanlıurfa’da Görüntülendi

Nadir Görülen Sivriburun Şanlıurfa’da Görüntülendi!