in ,

Çorum’daki Tecavüz Davasının Mağduru Köpek Hapsedildiği Barınakta Öldü!

Çorum’daki Tecavüz davasının mağduru masum köpek hapsedildiği barınakta PARVO Virüsü (Kanlı İshal) hastalığına yakalanarak öldü

Çorum’un Sungurlu ilçesi İkizli Köyü’nde ortaya çıkan görüntüler tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı. Görüntülerin, Kazım Kapkıner isimli şahsın kangal cinsi köpeğe tecavüz ederken çekildiği iddia edilmiş, 80 yaşındaki Kazım Kapkıner jandarma tarafından gözaltına alınmıştı. Ancak Kapkıner hakkındaki iddiaları reddederek “Hayvanın zincirini çözüyordum” açıklaması yapmış ve görüntüleri çeken çocuk ise şaka amaçlı çektiğini söyleyerek olayın üzeri kapatılmıştı!

8507435

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tüm bu olayların mağduru köpek ise önce Çorum Orman ve Su İşleri Müdürlüğü himayesine, ardındanda Çorum Geçici Hayvan Barınağı himayesine alınmış ve geçtiğimiz pazar gününe kadar orada tutulmuştu…

corum kopek oldu 3

Sağlıklı bir şekilde girdiği Çorum Geçici Hayvan Barınağından PARVO adı verilen gençlik hastalığı yani Kanlı İshal‘e yakalanan masum köpek barınak himayesindeyken hayata gözlerini yumdu.

Tecavüze Uğradığı İddia Edilen Köpek Çorum Hayvan Barınağı Korumasındöç

Taciz görüntüleri, iddialar, yalanlamalar, suçsuz denilen şahısa kesilen cezalar ve sistematik bir şekilde olayın üzeri kapatılması derken tüm bu olayların içinde olayın tek mağduru olan masum köpek demir parmaklıklar arkasına, sağlıksız bir ortama tıkıldı ve sonucunda Çorum Geçici Hayvan Barınağı‘nda kaptığı enfeksiyon ile hayata gözlerini yumdu.

Peki bu kadar tehlikeli olan Parvo (Kanlı İshal) virüsü tecavüz davasının mağduru köpeğe nasıl bulaştı…

Çorum Geçici Hayvan Barınağı’ndan ulaştığımız Veteriner Hekim Mehmet Gültekin olayı doğrularken “Kanlı ishal virüsü sebebi ile pazar günü öldü. Gerekli işlemer yapıldıktan sonra tutanaklar tutuldu ve ayrı bir yere gömüldü” açıklamasını yaptı.

Kanlı İshal virüsünün bulaştığı hayvanlarda yaşama şansının çok az olduğunu belirten Mehmet Gültekin, “Virüs teşhisi konulduktan sonra elimizden geleni yaptık ama kurtaramadık” dedi.

kanli ishal

PARVO (Kanlı İshal Nedir?)

1978 yılından beri her yaştaki ve ırktaki köpekler ve genellikle yavrular bu son derece ölümcül ve bulaşıcı hastalığın kurbanı olmaktadırlar.Hastalığa neden olan virüs bağırsaklarda bulunan beyaz kan hücrelerine ve aynı zamanda kalp kasına hücum eder. Bu hastalık artık dünya çapında görülen ve adı Parvo olarak bilenen “Kanlı İshal” dir.

Hastalığa neden olan canin parvo virüs tip 2 dir. Köpeklerin mide ve bağırsak mukozalarında ciddi iltihaplanmalara neden olur. Canin parvo virüs tip 1 ise 3 haftalıktan küçük yavrularda hastalığa neden olur.

Parvo Virüsü nasıl bulaşır?

Hastalık etkeni dışkı ile saçılır. Virüs doğada oldukça dayanıklıdır, dışkıda aylarca canlı kalabilir. Bu yüzden bulaşmalar oldukça yaygındır. Sağlıklı köpekler sindirim ya da solunum yoluyla virüsü alırlar.

Parvo Virüsünün Tedavisi

Hastanın çok düzenli ve iyi bir şekilde takip edilip, sıvı ve antibiyotik tedavisine tabi tutulması gerekir. Hastanın ırkının ve yaşınında hastalığın seyrinde çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Hastalığa yakalanan köpekler kuru ve sıcak tutulmalı ve iyi gözlemlenmelidir. Septik şoka girmiş ve kanamalı ishalli hastalarda kalp yetmezliği de devreye girmişse iyileşme şanşları çok yüksek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadıköy Belediyesi Yerel Hayvan Görevlisi Olmak İsteyenler için Eğitim Dzenliy

Kadıköy Belediyesi ‘Yerel Hayvan Koruma Görevlisi’ Olmak İsteyenler için Eğitim Düzenliyor

hindistanda eseklere hapiscezasi

Hindistan’da 8 Eşeğe Ot Yedikleri Gerekçesi ile Hapis Cezası