in

Çorum’daki Mağdur Köpeğe Sahip Çıkamayan Hayvan Haklarının Kör Savunucuları

Çorumda taciz ve tecavüz iddiasının unutulan ve hiçe sayılan mağduru köpek hayvan hakları savunucuları tarafından yalnız bırakıldı…

Çorum’un Sungurlu ilçesi İkizli Köyü’nde yaşanan olay, hayvan haklarına bakış açımızın ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koydu.

Masum canların sesi olmak adına çıktığımız yolda maalesef birçok taciz, tecavüz, hayvana şiddet, işkence ve öldürme haberi yaptık… Lakin Çorum’da yaşanan olayın gerçekliği bambaşka idi. Konuştuğumuz tüm gazeteci dostlarımız, avukatlar ve hayvan hakları savunucularının görüntüler ile ilgili şahsi fikirleri bir taciz olduğuydu. Ve sadece görüntüler değil tabii ki, görüntüleri bize ulaştıran kişilerin beyanları da önemliydi… İddia ettikleri durum “Köpeğin arkasına geçip eliyle taciz etme ve ve sonrasında da tecavüz” olduğuydu.

Corumda köpeğe tecavüz 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki gerçekten bu taciz ve tecavüz iddiası ASILSIZ MIYDI!

Haberin yayınlanması ile birlikte Sungurlu Jandarma Karakolu tarafından gözaltına alınan ve ifadesi alınan Kazım Kapkıner’e göre iftiraydı… Ve verdiği ifadede köpeğin komşusunun köpeği olduğu ve “dolandığı 5 metrelik zincirden kurtarmak” istediğiydi.

corumkangalkopek
Hayvan Hakları Savunucusu Mehtap Özer’in Çorum Geçici Hayvan Barınağında çektiği fotoğraf.

Görüntüleri çeken 14 yaşındaki E.K.’nin ifadesinde ise durum aynen Kazım Kapkıner’in dediği gibi “Şaka amaçlı çektiği ve aslında boynuna dolanan zincirden kurtarmaya çalıştığıydı” yani iki ifadede birebir aynıydı!

Sonuç olarak yoğun çabalar ve çalışmalar! ile Kazım Kapkıner ve E.K. yerel medyada bir araya getirilerek durumun aslının anlatılması, özür dilemeler ile konu kapatılmak istendi ve haberin asılsız olduğu vurgusu yapıldı. İlçenin ve köyün itibarı kurtarıldı!

İlçenin ve köyün itibarı kurtarılmaya çalışılırken hiçkimse köpeğin durumunu ve yaşadığı psikoloji ile ilgilenmedi; ki en önemlisi buydu…

Çünkü iddia edilen tacizi yaşayan köpekti ve ifade tutanaklarında da belirtildiği gibi Köpeğin veteriner hekim tarafından yapılan ilk muayenesinde “köpeğin vajinal bölgesinde hasar yok ancak hayvanın ürkek ve tedirgin arka tarafına dokundurmak istemiyor” ibaresi yer alıyordu.

Bu önemlimiydi! Evet hemde çok önemli… Eğer bir köpek taciz veya tecavüze uğruyorsa bunun ürkekliğini ve tedirginliğini yaşayacaktır. İlla ki vajinal bölgesinde bir hasar meydana gelmesine gerek yoktur.

Haberin aslısız çıktığını iddia ederek ASILSIZ DAYANAKLARLA, Çorum’un itibarını kurtarmaya çalışmak!

Yaşanan gelişmeler sonrası, yerel medyanın çabalarıyla ana akım medyada yer alan haberler içerisinde hayvan haklarının ihlali doğrultusunda yapılan açıklamaların resmi kurumlardan gelmesi gerekirken, sadece kişilerin yaptığı açıklamaların doğru bilgi olarak kabul edilmesi ne kadar gerçekçi?

Hayvan Hakları Savunuculuğu!

Tüm bu olaylar yaşanırken, masum köpeğin ne durumda olduğuyla ilgilenmeyen hayvan dernekleri ise GERÇEK HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULUĞUNU gösterdi! Haberin duyulması sonrası tüm ulusal medyada haber olan tecavüz olayı nedense hayvan hakları derneklerinin pek ilgisini çekmedi… Asıl işleri hayvanların haklarını korumak deği mi!

Hatta HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) biraz daha ileri giderek köpeğin durumu ile ilgilenmek yerine fotoğrafları incelemeden, ifadeleri görmeden ve resmi belgeler dahi ortaya çıkmadan Kazım Kapkıner’i savunarak “Gerçek hayvanseverlerin aklı ile dalga geçmeyi uygun gördü” ve “baksanıza adam zinciri çözmeye çalışıyor, yaşlı başlı adama iftira atıyorsunuz” açıklamasını yaptı.

haytap aciklama

Bu olayla ilgili aklımıza takılan bazı sorularımız var;

1. Görüntüler üzerine gözaltına alınan Kazım Kapkıner’e Orman ve Su İşleri Çorum İl Şube Müdürlüğü tarafından neden 28J’den 546 TL İDARİ PARA CEZASI kesildi? Olay bir yanlış anlaşılma ve şaka amaçlı ise ve Kazım Kapkıner köpeği dolandığı 5 metrelik zincirden kurtarmaya çalışıyor ise neden para cezası kesildi?

ceza tutanagi

 

2. Şahsın suçlu olmadığı anlaşılmış ve ifadeler ile de bu açığa çıkmışken köpek neden hala Çorum Geçici Hayvan Barınağında? Köpeğin yapılan kontrollerde “Hayvanın ürkek ve tedirgin olduğu, arkasına dokundurtmak istemediği” belirtilmişken neden hala detaylı bir muayene yapılmadı?

tutanak

3. Farklı kaynaklardan önce köpeğin “Zaten erkek köpek olduğu, böyle birşeyin mümkün olmadığı” belirtilmesine rağmen köpek tutanaklarda da belirtildiği gibi DİŞİ çıktı.

4. 15 gündür yanlarında olduğu ve Ankara’da olan komşularının olduğu iddia edilen köpek, Kazım Kapkıner’in İstanbul’da oturan torunu tarafından telefon konuşmamızda  “yavru iken yanlarına geldiğini ve o zamandan beri bizimle” dendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Floryada Kedi Evlerine Saldırıöç

Florya’da Kedi Evlerine Saldırı!

Tecavüze Uğradığı İddia Edilen Köpek Çorum Hayvan Barınağı Korumasındöç

Tecavüze Uğradığı İddia Edilen Köpek, Çorum Hayvan Barınağı Korumasında