in

‘Corona Yeter’ Bu Defa Başaramadı

Aydın’ın Didim ilçesinde daha önce yaralı halde bulunarak tedavisinin ardından ‘Corona Yeter’ ismi verilerek tekrar denize bırakılan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası bu defa ölü bulundu.

Didim ilçesinde bir deniz kaplumbağasının vatandaşlar tarafından ölü halde bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye giden Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Aydın Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemede, caretta caretta cinsi olduğu tespit edilen deniz kaplumbağası üzerinde inceleme başlatıldı. TR-Y1615 numarası ile izlemeye alındığı görülen deniz kaplumbağası için Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile iletişime geçildi. Yapılan çalışmalar sonucunda kaplumbağanın ilk olarak 4 Ekim 2020 tarihinde, Didim’de yaralı bulunarak, tedavi ve rehabilitasyon amacıyla DEKAMER’e getirildiği ve iki aylık tedavi-rehabilitasyon süreci sonrasında ise ‘Corona Yeter’ ismi verilerek Didim’de tekrar denize bırakıldığı anlaşıldı.

AW324351 02

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Boğularak Öldüğü Düşünülüyor

Ekipler tarafından yapılan ön incelemede 40-45 yaşlarında olan deniz kaplumbağasında ölüme sebebiyet verecek herhangi bir yaralanma tespit edilmezken, deniz kaplumbağasının denizanasına benzettiği poşet ve benzeri bir maddeyi yemesi sonucu boğulduğu değerlendirildi. Corona Yeter’in kesin ölüm nedeninin araştırılması için doku örnekleri DEKAMER’e gönderildi. Aydın DKMP yetkilileri, deniz kaplumbağasını kurtarma çalışmalarındaki işbirliği için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği‘ne (EKODOSD) teşekkür etti.

AW324351 03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yarali Martiya Sefkat Eli

Yaralı Martı 5 Katlı Binanın Çatısında Mahsur Kaldı

Bu Elektrik Diregi 30 Yildir Leyleklere Yuva Oluyor

Bu Elektrik Direği 30 Yıldır Leyleklere Yuva Oluyor