in

Çöplüklerden Beslenen Leylekler Göç Etmeyi Bıraktı

Movement Ecology dergisinde yayımlanan bir araştırma, İspanya ve Portekiz’de hazır yemeğe alışan leyleklerin Afrika’ya göç etmeyi bıraktıklarını ortaya çıkardı.

leylek-çöplük1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yapılan araştırmada leyleklerin kışı Afrika’da geçirmek amacıyla göç etmeyi bıraktıklarını ve yıl boyunca İspanya ve Portekiz’de kaldıklarını ortaya koydu. Neden mi? Çünkü çöplüklerden abur cubur yemeye bağımlı hale geldiler.

Araştırmaya başkanlık eden ve İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nde koruma ekoloğu olan Aldina Franco: “Leylekler eskiden tamamen göçmen kuşlardı. 1980’lerden önce hiçbir leyleğin İspanya ve Portekiz’de kaldığını göremezdiniz” dedi.

Tüm yılı Portekiz’de geçiren leyleklerin sayısı 1995 yılında 1187 iken bu sayı günümüzde 14 bine ulaşmış durumda. Bölgede kışlayan leyleklerin yaklaşık yüzde 80’inin ise çöplüklerin etrafında toplandığı tespit edildi.

leylek-çöplük2

Çöplükler Artık Yuvaları

Araştırma kapsamında birkaç yıl boyunca toplanan veriler, leyleklerin kalıcı bir şekilde çöplüklerdeki yuvalarında yaşadığını ve bu bölgeleri koruduklarını gösterdi. Çöplüğün civarında yuvalanan leylekler olduğu gözlemlenirken daha uzakta yaşayan leyleklerin bile beslenmek için çöplüğü tercih ettiği tespit edildi. Leyleklerden bazılarının ise çöplüklere beslenmek için 48 km. ötedeki yuvasından gidip geldiği belirtildi.

“Göç Etmeyi Bırakmanın Artıları ve Eksileri Var”

Araştırmaya önderlik eden Franco’ya göre göç etmeyi bırakmanın artıları ve eksileri var. Evde kalan kuşlar, yuvalarında mevcut bulundukları ve çiftleşme dönemi başladığında hazır oldukları için kayda değer bir avantaja sahip. Gelecekteki araştırmalarda bu durumun daha başarılı bir çiftleşme dönemine yol açıp açmadığını ortaya çıkarması planlanıyor. Ayrıca yapılacak araştırmalarla neden bazı kuşların hayat tarzını değiştirdiği, bazılarınınsa göç etmeye devam ettiğini öğrenilmek isteniyor.

Kaynak: National Geographic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

askerden ornek davranis ajanimo 1 1

Kumanyasını Sokak Köpeğiyle Paylaşan Askerden Örnek Davranış

kopek otto guinnes rekorlar kitabi ajanimo 1

Guinness Rekorlar Kitabına Adını Yazdıran Sevimli Köpek