in

Çöl Sıcakları Yaban Hayatını da Olumsuz Etkiledi

Asrın en sıcak yaz mevsiminin yaşandığı Aydın’da ‘çöl sıcakları’ yaban hayatını da olumsuz etkiledi. Aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda kanatlı ve tırnaklı hayvanın öldüğü öğrenildi.

yaban1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aydın‘da yol kenarlarına sıralanmış çok sayıda kanatlı ve tırnaklı hayvanın ölü bedenleri görenleri şaşırtmaya başladı. Özellikle son 15 gündür hayvanların aşırı derecede sersemlik ve hareket kısıtlılığı yaşadığını belirten uzmanlar, durumun aşırı sıcaklardan kaynaklandığını tahmin ettiklerini belirttiler.

“Aşırı Sıcaklar Şuur Kaybına Neden Oluyor”

Bu yıl evcil hayvanların bile ciddi sıkıntı yaşadığını, aşırı sıcaklardan dolayı su ve yemi her an önünde olan hayvanların bile hastalanıp yaşamını yitirdiğini belirten Veteriner Hekim Saliha Uçmaklıoğlu, “Bu durum yaban hayatında çok daha sık yaşanmaya başladı. Meteoroloji verilerine göre 1940 yılından beri en sıcak yaz mevsimini yaşıyoruz. Bu durum özellikle doğal ortamda yaşayan hayvanların suya ulaşması bakımında ciddi sıkıntı oluyor. Özellikle vücudun aşırı su kaybetmesi nedeniyle tıptaki adı ile dehidrasyon yani su kaybına bağlı olarak hayvanlar çatlamaya başladı. Yol kenarlarında ya da doğal ortamda telef olmuş halde görülen hayvanlar ise şuur kaybına bağlı olarak ölüyor. Normal zamanda yola çıkan bir hayvan karşıdan gelen aracı dikkate alıp sıkıntılı durumlarda kaçmayı başarırken son günlerde aşısı sıvı kaybı sonucu oluşan konsantre ve dikkat eksikliğinden dolayı kaçmayı bile düşünemez, başaramaz duruma geldi. Özellikle aşırı sıcak ve aşırı soğukların yaşandığı bu günlerde sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.

Uçmaklıoğlu ayrıca; gerek belediyelerin gerekse sivil toplum örgütleri ve vatandaşların doğal yaşamı korumak için ihtiyaç duyulan bölgelere hayvanlar için su koymasının çok yararlı olacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan 23

Kurbağaların Toplu Ölümlerinin Sebebi Bulundu

onecıkan 24

Nemrut Krater Gölü için ‘Uluslararası Jeopark’ Projesi