in

Çocuklarınıza Masallar Hediye Edin

Sömestr tatili bugün itibariyle başladı. Çocukların  küçük bedenlerine 5 beden fazla gelen “öğrenci” gömleklerini bir kenara bırakın ve onların çocuk olduğunu hatırlayın. Bütün gün okuldu dersti kurstu derken sadece “öğrenci” olmak için deli gibi çalıştırdığınız çocuklarınızın, masal gibi bir hayatı olması için masallar hediye edin. Çünkü bir çocuğun; mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yetişkin olması için,  masal gibi bir çocukluk yaşamasına ihtiyacı var. İçinde hayvanların ve doğanın olduğu masallara… Belki bu masalları siz de okur,  sokaktaki canlardan birini ailenize dahil ederek,  masalları gerçeğe dönüştürürsünüz. Kim bilir! Tabi ki bu karar öyle pat diye alınacak bir karar değil. Alacağınız hayvanın da bir canı olduğunu hatırlayın ve sizinle birlikte bir ömür yaşayacağına kabul verdikten sonra karar verin..

Ve işte hem sizin hem çocuğunuzun ufkunu genişletecek ve hayvanların dünyasını yakından tanımanızı  da sağlayacak  kitaplardan bazıları…

 

1. Bay Tavşan’ın Bir Fikri Var

Bay Tavşanın Bir Fikri Var

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘”Bay Tavşan’ın tek istediği, biraz otları kemirmek, çayırda koşup oynamak, rahatsız edilmeden güzel havanın keyfini çıkarmaktır. Ama o da ne? Kocaman bir köpek peşine düşmüştür bile. Hem de görünürde hiçbir neden yokken…
Bay Tavşan çok korksa bile bu haksızlığa bir çözüm bulmaya kararlıdır. Olup köpeğe öyle bir sürpriz hazırlarlar ki… Birlikten her zaman kuvvet doğar. Bay Tavşan bunu sizlere anlatacak, hem de çok eğlenceli bir biçimde..”
Michael Engler’in kaleme aldığı bu kitap, yardımlaşmanın güzelliğini çocuğunuza anlatmanın hem en eğlenceli hem de en ufuk açıcı yolu.

2. İyi Kalpli Küçük Tavşan
İyi Kalpli Küçük Tavşan

‘”Eşi ve iki çocuğuyla Lyon’da yaşayan yazar, İyi Kalpli Küçük Tavşan kitabında kaderine karşı koyan ve böylece bütün tavşan kardeşlerinin kaderini de değiştiren ince düşünceli, zeki ve sevimli bir tavşanın hikâyesini anlatıyor.”

3. Değnek Adamdeğnek adam

‘”Değnek adam ailesiyle birlikte ormanda mutlu bir yaşam sürüyordu. Bir sabah dışarı çıktı ve başına gelmeyen kalmadı.
Değnek adam çocukların doğa ve aile sevgisiyle ilgili düşüncelerini geliştirmek için yazılmış eğlenceli ve eğitici bir hikâye.”
4. Köpekler Bale Yapmaz

Köpekler Bale Yapmaz

“Benim köpeğim farklıdır. Diğer köpeklere benzemez. Onlar gibi davranmaz.Tuvaletten su içmez, terlikleri ısırmaz, kedileri kovalamaz. Benim köpeğim müziği, dans etmeyi, ay ışığını sever.
Dedim ya, benim köpeğim farklı, kendini köpek gibi hissetmez. Benim köpeğim kendini balerin zanneder.”

5. Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor

yavru ahtapot

“Yavru ahtapot Nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değildir.
Her sabah sekiz kollu kazağını giymek, sekiz eldiven takmak ve sekiz kolunun sebep olduğu karmaşayla uğraşmak onun canını çok sıkıyor. Annesi, bu duru..
Bakalım bir sabah okul yolunda yaşadıkları Nino’nun ahtapot olmayı sevmesini sağlayabilecek mi?”

6. Ördek, Ölüm, Lale

Ördek, Ölüm ve Lale

“Küçük Ördek, bir gün Ölüm’le karşılaşır. Ölüm, Ördek’i almaya gelmiştir. Tanışıp sohbet ederler. Ördek Ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, Ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışır.”

7. Ayağına Diken Batan Süper Karga

süper karga

“Ayağına Diken Batan Süper Karga, Selçuk Demirel’in yazıp resimlediği bir masal kitabı. Kitap ayağına batan dikeni yaşlı bir hanıma emanet eden, geri almaya gittiğinde dikeni bulamayan Süper Kargayı anlatıyor.

Sahiplenmek ve paylaşmak üzerine çok tanıdık bir masalı anlatan bu kitabın kahramanı olan haylaz kargayı herkes çok sevecek. Çocuklar da paylaşmanın paylaşmanın güzelliğini ve iyiliği eğlenerek öğrenecek.”

8. Yüzyüz

Biz’ken bir başkayız!

 

yüzyüz

“Yüzyüz, derin suların, küçük kırmızı balıkların siyah kardeşidir. Kardeşleri büyük bir ton balığı tarafından yutulunca bu güzel sularda tek başına kalır. Ta ki bir kenarda büyük balıktan saklanan yeni dostlarına rastlayana dek.Artık Yüzyüz yalnız değildir, üstelik biraz cesaret ve çabayla neler yapılabileceği konusunda bazı ilginç fikirleri vardır.
Yüzyüz: Bir deha, liderlik ve dayanışma methiyesi.”

9. Üç Kedi Bir Dilek

Üç Kedi Bir Dilek

“Damda üç kedi: Piti, Pati ve Pus, sırt üstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar…
Peki ne bekliyorlar? Belki de bir dilekleri var yıldızlardan…
Sara Şahinkanat’ın yazdığı Üç Kedi Bir Dilek’e, hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran Ayşe İnan Alican eşlik ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elephants

Asya Fillerinden Güzel Haber Geldi

Ersin Türk Tablo

Sokak Hayvanları için Sanatı Sevebilir Misiniz?