in

‘Çocuklar için Hayvan Hakları Atölyeleri’ Çalıştayı Düzenlendi

Psikolog, öğretmen, çocuk gelişimci, avukat, aktivist ve akademisyenlerin katılımı ile ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’ Çalıştayı, Türkiye’de bir ilk olarak Bilgi Üniversitesi’nde düzenlendi.

cocuklar-icin3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı‘nın (TÜSEV) “Destekle Değiştir” etkinliği desteği ile, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından hayata geçirilen ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’ çalışması, Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştay ile başladı. Çalıştayda çocuk hakları ve hayvan haklarının benzerliği, hak mücadelelerinde karşılaşılan ortak sorunlar ele alınırken, hayvanların kullanılabilecek birer mal olmadığı, hakları olan bireyler oldukları bilincinin çocuklarda oluşmasına katkıda bulunulması için farklı yöntemler tartışıldı. Psikolog, öğretmen, çocuk gelişimci, avukat, akademisyenlerin yanı sıra, çocuk hakları ve hayvan hakları aktivistlerinin de katıldığı çalıştayda, hayvan sevgisi, merhamet, şefkat gibi konulardan çok, haklar düzleminde tartışmalar yürütüldü.

cocuklar-icin2

HAGİD Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özgüner, çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğuna değinerek “Türkiye’de çocuklara yönelik olarak, hayvan hakları konusunda geçmişte düzenlenen farkındalık çalışmalarının, sadece sevgi, şefkat ve merhamet kavramları le sınırlı kaldığını görüyoruz. Her ne kadar sevginin önemli olduğunu düşünsek de bizim amacımız, sadece çocuklara hayvan sevgisi aşılamak değil, çocuklara bir ayrımcılık çeşidi olan türcülüğü de sorgulatmayı başarmak. ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’ çalışmamız ile, Türkiye’de bir ilk olarak, hayvanların hissedebilen ve hakları olan bireyler olduğu bilincinin çocuklarda yerleşmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu farkındalığa varan çocukların, kendilerinden farklı olan canlıların da haklarını önemseyeceğini ve gözeteceğini düşünüyoruz. Dünyada kendisinden ya da kendisine benzeyenlerden farklı olan canlıların varlığını ve hakları olduğunu fark eden çocuklar, başkalarının hakkını gasp etmemeyi, yok saymamayı seçebilecek ve onların bedenleri üzerinde tasarrufta bulunma hakkını da kendinde göremeyecektir. Bu nedenle, bu çalışmamızı önemsiyoruz ve çalışmamızın toplumsal adalete, şiddetsiz bir dünyanın inşasına da katkıda bulunacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Vegan hayvan hakları aktivistlerinin yürüttüğü ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’, sosyo-kültürel olarak farklı olan beş pilot bölgede çocuklarla gerçekleştirilecek. Çalışma, insanlarda hakim olan insanmerkezci düşünce yapısına karşı, çocukların diğer canlılarla daha eşitlikçi, adil bir ilişki kurmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sumru2

Göç Yollarında En Uzun Mesafeyi Sumrular Uçuyor

kisirkaya4

İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak