in

Çocuk Kitabında Mide Bulandıran Satırlar

Gül ve Düşün isimli sözde çocukk kitabında tilki ve ayı üzerinden tecavüzü anlatan yazar Musa Dinç sosyal medayayı ayağa kaldırdı.

Musa Dinç tarafından yazılan ve Arı Sanat tarafından çıkarılan  ‘Gül ve Düşün’ kitabındaki skandal satırlar kan dondurdu. Çocuk kitabı olarak çıkarılan kitapta bir hayvan, başka bir hayvan tarafından tecavüze uğruyor. Tecavüzü mesrulaştıran ve tecavüze uğrayan hayvanı “damga yemiş” olarak adlandırılan satırlar okuyanların midesini bulandırdı.

guldusun kitap

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eğitim-Bir-Sen’den Suç Duyurusu

Sosyal medyada paylaşılan satırların ardından kitabın satışının durdurlması için çağrıda bulunuldu. Eğitim-Bir-Sen tarafından bakanlıklara gönderilen yazıda, sözde çocuk kitabında yetişkinler tarafından dahi hicap duyulmasına neden olacak gayriahlaki ifadelerin, toplum ahlakını zedeleyen ağza alınmayacak müstehcen cümlelerin, ancak pornografik yayınlarda yer alması gereken türden iğrenç betimlemelerin yer aldığına dikkat çekilerek, “Adı geçen (sözde) çocuk kitabının ‘masallar’ etiketi altında çocuk yayınları kategorisinde satışa sunulması, çocukların erişimine bu kadar kolay bir şekilde açık olması, çocukların ahlaki, fiziksel, zihinsel ve pedagojik gelişimlerine telafi mümkün olmayan zararlar verecek mahiyette olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Bu nedenle bahse konu (sözde) kitap hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş bir onay var ise kaldırılması; okul kütüphanelerinde bulunması halinde kütüphanelerden çıkarılması noktasında Bakanlık taşra teşkilatının uyarılması; yazarın kaleme aldığı diğer kitapları hakkında da inceleme yapılması ve yazarın Bakanlığa bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarının öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerine katılımına izin verilmemesi için gereken yapılmalıdır” denildi.

Savcılığa yapılan suç duyurusunda ise TCK’nın 226. maddesi uyarınca “basın-yayın yoluyla müstehcen ürünlerin çocukların görüp duyabileceği şekilde alenileştirilmesi” suçu kapsamında kamu davası açılması, söz konusu materyallerin toplatılarak tedavülden kaldırılması, internet ortamında dağıtılmasının engellenmesi talep edildi.

MEB’den Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı skandal kitabın kendilerinden onaylı olmadığını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı “Milli Eğitim Bakanlığı, yalnızca bünyesindeki ders kitaplarının onayını vermektedir. Medyaya yansıyan söz konusu içerik, hikaye kitabı kategorisindedir, Bakanlığımız yayın ve kontrol alanında değildir.”

Yayın Evi: Satışı 2019’da Durdu

Kitabın yayın evi olan Arı Sanat sosyal medya hesabından kitabın satış ve basımının 2019 yılında durdurulduğunu açıkladı.

https://twitter.com/arisanat/status/1298907219057160193/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1298907219057160193%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturkiye%2F202008271042734909–gul-ve-dusun-isimli-cocuk-kitabindaki-tecavuzu-mesrulastiran-ifadeler-tepki-cekti%2F

Yayın Evi açıklamsına şunları ekledi “Durumun düzelmesi için hukuku süreç başlamıştır. Sayfamızdan takip edebilirsiniz. Tekrardan tüm okurlarımızdan özür dileriz” 

İğrenç Satırların Yazarı: Erdemli Bir Davranış Dileyerek Özür Diliyorum

Skandal kitabın yazarı Musa Dinç sosyal medya hesabından özür diledi. Ancak kendisine hakaret ve küfür edenlerin suç işlediğini hatırlatmaktan geri kalmadı. Dinç kitabın satışının durdurulduğunu yayın evi ve kendi elindeki kitaplarında imha edileceğini söyledi.

 

Türkiye’nin Hayvan Haber Sitesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaybolan kediler

Kaybolan Kedilerine Yıllar Sonra Kavuşan İnsanlar

kadikoy

Kadıköy’de Hayvana ve Yaşam Hakkı Savunucusuna Şiddet!