in

CNN Türk Haber Spikeri Hakan Çelik: “Kuşlar Buradan Uçmaması Gerektiğini Anlamalı, Doğaya Bir Şey Öğretmek Zordur!”

CNN Türk haber spikeri Hakan Çelik,  3. Havalimanı açılışında “Kuşlara demeliyiz ki siz artık buradan uçmayın, kuşların da bunu kavramaları gerekir” ifadelerini kullandı.

CNN Türk haber spikeri Hakan Çelik’in 3. Havalimanı açılışında yaptığı konuşma sosyal medyada gündem oldu. Çelik konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Kuşlara demeliyiz ki siz bin yıldır buradan uçuyorsunuz artık uçmayın arkadaşlar çünkü buradan uçaklar uçacak ve kuşların da bunu kavramaları gerekir.

Limak Holding, kuş göç yolları üzerinde bulunan 3. Havalimanı hakkında benzer bir açıklama yaprak “eğiterek göç yollarını değiştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Kuş göç yolları üzerine kurulan 3. Havalimanı’nın dünya nüfusunun yüzde 90’ının geçiş yolu olan küçük orman kartalını tehdit ettiği biliniyor. Bu nedenle kuşların küresel popülasyonlarının düşmesinde de büyük etkisi olacak.

3çhavalimanı kusgocyollari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Doğa Derneği: Bilimsel gerçeklerden uzak

Bu iddia hakkında 2015 yılında bir açıklama yapan Doğa Derneği Genel Direktörü Engin Yılmaz, “Göçmen kuşlar, her yıl iki kere yaptıkları binlerce kilometrelik yolculuklarını, son buzul çağından bu yana aynı rotalar üzerinden sürdürüyor. Deniz üzerinden göç edemeyen milyonlarca kuş ise İstanbul gibi darboğazlarda yoğunlaşıyor. Kuşların doğal göç rotalarını, beslenme ve dinlenme alanlarını değiştirmeyi iddia etmek ciddiye alınamayacak ölçüde bilimsel gerçeklerden uzak bir açıklama” demişti.

Bilimsel gerçekleri çarpıtan bu tür yaklaşımların para ve rant için gerçekleştirilen binlerce projede görüldüğünü belirten Yılmaz şunları söylemişti: “İddia edilenin aksine, havalimanı üzerinde oluşacak sıcak hava termalleri yüzünden kartallar, leylekler gibi süzülerek uçan kuşların bu noktada daha fazla toplanma riski var. Doğanın yok olmasına sebep olanlar, uçakların kuşlara çarpması sonucunda meydana gelecek kazaların ve buna bağlı kuş ve insan ölümlerinin vebalinden de çekinmiyorlar”.

Yorum

Yorum Ekle
 1. Sayın Hakan Çelik’e öğretmenleri insanın öğrendiği herşeyi doğadan öğrenebildiğini, öğretmemiş besbelli! 🙂

 2. Evet. Kuşlara dil öğretelim: Aga nigi sege nigi bugu raga dagan gege çigir migi yogor. Agan naga dıgın segen ogo nugu?

  • Geri zekalı bile değilsin. Birde CNN sipikeri olmuşsun. Yuh! Cehaletde, saygısızlıkda, bencillikde ve aç gözlülere uşaklıkda yarışın.
   Sana iyi yarışmalar bizden değilsin

 3. Kendini eğitememiş insanlar kuşu eğitecek… Vay be… Umarım ironi yapmıştır… Artık anlayamıyorum. Gerçekle espriyi…

 4. Hakan çelik gayet güzel bir ironi yapmış. Hangi gerizekâlı, hangi gerekçeyle kuş göç yoluna ve ters rüzgârlara açık bu topoğrafyaya hava alanı inşaa ettirir ki? Kanırta kanırta yapılan devasa projeler bir bir dökülüyor.

 5. Ak’ım derken bok’um demek yanlışına düşen ve öngörüsünü siyasi amaçları ve megalomanisine esir düşürenlere dokundurulmak istenen güzel bir ironi.

 6. Abi hani salak insan gördüm de bu gerçekten onun ötesinde. Bu insanlar geldikleri mevkilere nasıl gelebiliyorlar anlamıyorum. Projeyi onaylayan mühendislerin de kafasına ben öküzler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

balıkesirkopekolduruldu

Kuzularına Zarar Verdiğini İddia Ettiği Köpeği Tüfekle öldürdü

Kurtarılan Kedi Sahibini Görünce Sevinçten Çılgına Döndüöç

Kurtarılan Kedi Sahibini Görünce Sevinçten Çılgına Döndü