in

Çıtır’ın Ölümüyle İlgili Yaşanan Sürecin Aydınlatılması için Hayvan Aktivistleri İmza Kampanyası Başlattı

Hayvan aktivistleri, yaşadığı mahalleden bir akademisyen tarafından götürüldükten sonra Cebeci Barınağında öldüğü öğrenilen Çıtır’ın ölümüyle akıllarda oluşan şüphelerin giderilmesi için bir imza kampanyası başlattı.

Beylerbeyi‘nde mahalleli tarafından beslenen yaşlı köpek Çıtır 28 Ağustos günü ortadan kaybolmuştu. Köpeklerine sahip çıkan mahalleli, Çıtır’ın aynı mahallede yaşayan Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Özlem K. tarafından mahalleden alınıp Ataköy‘e atıldığını öğrenmişti. Daha sonra İstanbul Veteriner İşleri Müdürlüğünün yaptığı açıklama ile Çıtır’ın Sultangazi Cebeci Barınağında öldüğünü duyurmuştu.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için:

Bir Akademisyen Tarafından Kaçırılan Köpek ‘Çıtır’ Öldü!

Akademisyen Özlem K’nin çelişkili açıklamaları hayvan aktivistlerinin aklında soru işaretleri oluşturdu. Çıtır’ın ölümü ve barınağa bırakılma süreciyle ilgili şüpheleri olan aktivistler bir imza kampanyası başlattı.

21432998 1734779846824481 4002642236338898168 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

 

“28 Ağustos 2017 tarihinde Özlem Kumrular adlı şahıs tarafından bulunduğu semtten görgü tanıklığı ile alınan, alındığı yazılı olarak itiraf edilen, fakat nerede  olduğu belli olmayan ÇITIR isimli sokak köpeğinin CEBECİ HAYVAN BAKIMEVİ’nizde öldüğüne dair rapor yayınlanmıştır. Bu durumda aşağıdaki sorularımıza 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun hükümlerince yasal süresi içerisinde yazılı olarak gönderilmesini talep ederiz.

 

Sokak hayvanlarının sokakta yaşama hakkı 5199 sayılı yasayla güvence altına alınmıştır ve bu hakkın savunulmasında en büyük görev de belediyeye düşmektedir. Bahsi gecen bakımeviniz  tarafından düzenlenen raporla ilgili sorularımız aşağıdaki gibidir:

 

1) Özlem Kumrular çelişkili ifadeler yayınladı. Bir ifadesine göre, kendisi Çıtır alınırken yurt dışındaymış. O halde barınağınıza köpeği kim teslim etti? İSİM-SOYADININ, İKAMETGAH İLÇESİNİN VE BARINAĞA TESLİM EDİLİŞ GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİNİN tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz.

2) Kendisiyle çelişen diğer bir ifadesinde Özlem Kumrular “köpeği aldım ve tutanakla resmî ellere teslim ettim” dedi yazılı olarak ve bunu sosyal medyada kendisi paylaştı. Ölüm raporu açıklanan köpeği teslim eden ismin başka bir isim olduğu söyleniyor telefonda. O halde barınağınıza köpeği kim teslim etti? İSİM-SOYADI, İKAMETGAH İLÇESİNİN VE BARINAĞA TESLİM EDİLİŞ GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİNİN tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz.

3) Çıtır’ın alınma tarihi ile Cebeci’ye bırakılma tarihi arasında üç gün farkı var. Arada hangi klinikteydi, bir yandan aynı zamanda yurt dışında olduğunu iddia ederken kendi ifadesiyle götürdüğünü söylediği özel klinik bilgisine ulaşılamamaktadır. Bu kadar ağır durumdaki köpeği barınağa gönderecek vicdansızlıktaki klinikle ilgili de hiçbir bilgiye ulaşılamamaktadır. Bu klinik bilgilerinin ve kliniğe teslim eden/klinikten teslim alan kişi ya da kişilerin İSİM-SOYADI, İKAMETGAH İLÇESİNİN VE BARINAĞA TESLİM EDİLİŞ GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİNİN tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz.

4) Özlem Kumrular’ın tüm açıklamalarında geçen “tutanakla teslim ettim” ifadesine ve belediye olarak bir köpeği hangi bölgeden, hangi durumda geldiği, yaşı, rengi, belirleyici özelliklerini kaydederek kayıt altına alarak almakla yükümlü olduğunuz üzere adı geçen tutanağı ve defter kayıt fotoğraflarını tarafımızla paylaşmanızı talep ediyoruz.

5) Barınağa tutanakla birlikte köpekle teslim söz konusu olduğunda fotoğraf çekimi yasal zorunluluğu var. Çıtır’ın tutanağıyla birlikte çekilen fotoğrafının bizimle paylaşılmasını talep ediyoruz.

6) Barınakta ex-raporuyla birlikte fotoğraf çekimi yasal zorunluluğu var. Ölüm raporunun fotoğraflarıyla birlikte bizimle paylaşılmasını talep ediyoruz.

7) Cebeci’ye “benzer köpeği bırakan” başka bir isim görünüyormuş. Benzer köpek ne demektir, belediyenize emanet edilen hayvanlar bu ifadeyle mi kayıt ediliyor? Böyle bir “benzetme” raporu böylesine toplumda infial yaratan bir hadisede kabul edilemez. Küpe uygulaması var (Çıtır’da Üsküdar Belediyesi’nin küpesi takılıydı), çip uygulaması var.

8) Cebeci, Üsküdar Belediyesi küpeli köpeğini alma yetkisinde midir? Komadaki bir hayvanı aldıktan sonra Üsküdar Belediyesi’ne bilgi vermiş midir?

9) Verilen raporda Çıtır’ın akciğerlerinde metastaz saptandığından söz edilmektedir. Koma halindeki hayvana röntgen çekme uygulamanız var mı? Röntgen çekilmediyse, metastaz nasıl tespit edilmiştir? Röntgen çekildiyse, Çıtır’a ait olduğu söylenen akciğer röntgeni ve barınağınızdaki süreçte uygulanan tedavilerle ilgili epikriz raporunun yayınlanmasını talep ediyoruz.

10) ÇITIR’a müdahale eden veteriner hekim isim soyadı bilgilerinin paylaşılmasını talep ediyoruz.

11) Raporu düzenleyen hekim/yönetici isim soyadı bilgilerinin paylaşılmasını talep ediyoruz.

Sorularımıza 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 3071 sayılı DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN hükümlerince yasal süresi içerisinde yazılı olarak gönderilmesini talep ederiz.”

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Bahçeşehir Üniversitesi Tarafından Paylaşılan, Akademisyen Özlem K’nin Açıklamasına Hayvanseverler Tepkisiz Kalmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahraman Köpek Karabaş Ailenin Çocuğunu Kaçırılmaktan Kurtardıöç

Kahraman Köpek Karabaş, Ailenin Çocuğunu Kaçırılmaktan Kurtardı

Yaşamını Sürdürdüğü Markete Ölümünden Sonra Heykeli Dikilen Kedi Brutusöç

Yaşamını Sürdürdüğü Markete, Ölümünden Sonra Heykeli Dikilen Kedi Brutus