in

Çin’in Tayland’a ‘Ödünç’ Verdiği Ünlü Panda Hayatını Kaybetti

Çin tarafından Tayland’da bir hayvanat bahçesine ödünç verilen dev panda Çuang Çuang’ın zamansız ölümü üzerine Çinli uzmanlar bir soruşturma başlatıyor.

Çuang Çuang, 2003 yılından bu yana Tayland‘ın Çang Mai bölgesindeki hayvanat bahçesinde esir tutuluyordu.

Çinin Taylanda Ödünç Verdiği Ünlü Panda Hayatını Kaybettiöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çiftleşmesi istenen dişi panda Lin Hui’ye ilgi göstermeyen Çuang Çuang’ın cinsel isteğini artırmak için çeşitli yöntemler denenmiş ve hikayesi bütün Tayland’da izlenir olmuştu.

Çuang Çuang’ın Pazartesi günü beklenmedik bir anda gelen ölümü anavatanı Çin’in sosyal medyasında büyük bir öfke dalgası yarattı. Bir çok Çinli Tayland’ı hayvana doğru dürüst bakmamakla suçladı. Çuang Çuang 19 yaşındaydi. Dev pandalar esaret koşullarında ortalama 25 ila 30 yıl yaşıyorlar.

Soyları tükenme tehdidi altındaki türler listesindeki dev panda bir süredir sayılarındaki artış nedeniyle Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından “hassas çizgide olan türler” listesine geçirilmişti.

Çin, bir diplomatik ilişkileri güçlendirme yöntemi olarak dev pandaları farklı ülkelerin hayvanat bahçelerine ödünç veriyor.

Başka ülkelere bir süreliğine gönderilen pandaların tek tek yaşamları Çin medyası tarafından yakından izleniyor ve haberleştiriliyor.

Çinin Taylanda Ödünç Verdiği Ünlü Panda Hayatını Kaybetti

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Çuang Çuang’ın ölüm nedeninin bulunması için bir soruşturma yürütüleceğini ve Çin Panda Koruma ve Araştırma Merkezi uzmanlarının bu soruşturmaya katılmak için Chiang Mai’a gideceğini duyurdu.

Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’daki bazı kullanıcılar Çuang Çuang’ın ölümünden Tayland’ı sorumlu tutuyor ve Tayland’ın pandalara bakamadığını öne sürüyor.

Bir kısım kullanıcı ise yine Tayland’da bulunan dişi panda Lin Hui’nin Çin’e geri dönmesini talep ediyor.

Çinin Taylanda Ödünç Verdiği Ünlü Panda Hayatını Kaybetti

Çuang Çuang, Tayland’daki hayvanat bahçesinde cinsel isteğinin uyanması için diyetinin değiştirilmesinden, panda çiftleşme videoları seyrettirmeye kadar çeşitli deneysel yöntemlere maruz kalmıştı.

Bütün bu çabalara karşın Çuang Çugang yine Çin tarafından Tayland’a ödünç verilen dişi dev panda Lin Hui’ye ilgi göstermeyince, suni döllenme yoluyla hamile bırakılan Lin Hui 2009 yılında doğurmuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Köpekleri Çuvala Koyup 35 Metre Derinliğindeki Kuyuya Atmışlaröç

Yavru Köpekleri Çuvala Koyup 35 Metre Derinliğindeki Kuyuya Atmışlar!

Kenyada Görülen Sevimlilik Abidesi Puantiyeli Bebek Zebraöç

Kenya’da Görülen Sevimlilik Abidesi Puantiyeli Bebek Zebra