in

Çin’in İlk Köpek Kan Bankası Kuruldu

Çin’in ilk hayvan kan bankası Tayvan’da bulunan Pingtung Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Fakültesi bünyesinde kuruldu.

one-cıkan-kopek-kan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

13 Haziran’dan bu yana evcil köpeklerden kan bağışı toplayan üniversite bu şekilde, acil kan nakline ihtiyaç duyan hayvanların hayatını kurtarabilmeyi umuyor.

Köpeğini kan vermeye getiren Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Lin Hui-Ching köpek kan bankasının hayat kurtarmadaki öneminin altını çiziyor: “Bu daha çok köpek kurtarmamızı sağlayacak, tıpkı insanlarda olduğu gibi. Ama kanlarını saklamak çok daha zor. Bu yüzden kurumların bu konuda bize yardımcı olması harika.”

Köpeklerin kan verebilmek için sağlıklı olmaları, aşılarının tam olması ve yaşlarının 1 ile 8 arasında değişmesi gerekiyor.

Şu ana kadar kan bağışı yapan köpeklerin büyük çoğunluğu üniversite öğrencilerine ait.

Veterinerlik Fakültesi yardımcı profesörlerinden Tsai Yi-Lun’a göre kan bankası yaralanan ve acil olarak kana ihtiyaç duyan köpeklerin hayatını kurtarma oranını önemli ölçüde arttıracak. Tsai Yi-Lun, “Eğer bir köpek acil olarak kan nakline ihtiyaç duyarsa, o anda bir çözüm bulunabileceğinin garantisi yok. Ayrıca, kan verecek olan köpeğin sağlık durumunu, kan verebilecek durumda olup olmadığını bilemeyiz. Bu şartlar altında, bazen kan nakli işlemini yapmak imkansız hale geliyor. Yapabilsek bile geç kalıyoruz. Kan nakli, tek başına bir hastalığı tedavi etmiyor, daha ziyade bize tedavi için ek süre sağlıyor.” diyor.

Üniversitenin bir sonraki hedefi ise kediler ve diğer evcil hayvanlar için birer kan bankası oluşturmak.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan kedi

Rugby Maçını Bölen Kedi Photoshoplarla Fenomen Oldu

faroe koyun1

Faroe Adaları’nı Google’dan Önce Koyunlarla Haritaladı