in ,

Çin’de Zürafadan Daha Uzun Gergedan Fosilleri Bulundu

Dev gergedan, 20 milyon ila 35 milyon yıl önce Avrasya’yı dolaştı . Soyu tükenmiş devin 7 metre uzunluğa sahip olduğu ve neredeyse 21 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor . Şimdi, Paleontologlar, Communications Biology dergisinde geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, Çin’de yeni bir dev gergedan türünün kısmi kalıntılarını ortaya çıkardılar .

Yeni keşfedilen dev gergedan ( Paraceratherium linxiaense ), Asya’da bulunan altıncı boynuzsuz gergedan türüdür. Carly Cassella for Science Alert‘e göre kalıntılar paleontologların antik gergedanların kökenlerini, Avrasya’daki dağılımlarını ve nasıl evrimleştiklerini açıklamalarına yardımcı olabilir. Dev gergedanların şimdiye kadar yaşamış en büyük kara memelileri olduğu düşünülüyor. Gizmodo için George Dvorsky, fosillerinin Çin, Moğolistan, Kazakistan ve Pakistan da dahil olmak üzere tüm Asya’da bulunduğunu bildirdi. Bununla birlikte, Asya’daki dağılımları tam olarak anlaşılmamıştır.

Cinde Zurafadan Daha Uzun Gergedan Fosilleri Bulundu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Science Alert‘in bildirdiğine göre , tarih öncesi dev gergedan, zürafalara benzeyen dört kemikli bacağı üzerinde yaklaşık 7 metre uzunluğundaydı ve yaklaşık 21 ton ağırlığındaydı. Bu da yaklaşık üç ila beş Afrika filine eşdeğerdi . BBC’nin bildirdiğine göre, kafatasının boyutuna göre gergedanın uzun ve kalın bir boynu, daha derin bir burun boşluğu ve günümüz tapirlerine benzer kısa bir gövdesi vardı. Fosiller şu anda Çin’in kuzey-orta Gansu eyaletindeki Hezheng Paleozooloji Müzesi‘nde bulunuyor. Gelecekteki çalışmalarda Deng ve ekibi, memelinin vücut kütlesi hakkında daha doğru bir tahmin elde etmek için gergedanın kaslarını yeniden yapılandırmayı umuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yildir Yemegini Martilar ile Yiyor

10 Yıldır Yemeğini Martılar ile Yiyor

Bu Okulda Ogrenciler Hayvan Sevgisini Yakindan Ogreniyor

Bu Okulda Öğrenciler Hayvan Sevgisini Yakından Öğreniyor