in

Çin’de Bir Kadın Eşekleriyle Birlikte Gömülmüş

Çin’de 9. yüzyılda yaşamış polo oyuncusu soylu bir kadının mezarında, polo oynadığı eşekler bulundu.

Çin’de 9. yüzyıldan soylu bir kadın, eşekleri üzerinde polo oynamayı o kadar çok seviyordu ki, öbür dünyada da oynamaya devam edebilmek için eşekleriyle gömüldü. Araştırma, daha önce sadece tarihi metinlerden bilinen imparatorluk döneminde Çin’deki eşek polosunun ilk fiziksel kanıtını sunuyor. Ayrıca, o dönemde yüksek statüdeki kadınların yaşamlarında eşeklerin rolüne ışık tutuyor.

Çinde Bir Kadın Eşekleriyle Birlikte Gömülmüşöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Arkeofili’nin haberine göre araştırmacılar eşek kemiklerini MS 878’de Çin’de ölen soylu bir kadın olan Cui Shi’nin mezarında buldular. Varlıklı bir kadının mezarında iş hayvanlarının bulunması beklenmedikti. Arkeolog Marshall, “Eşekler ilk taşıma hayvanıydı, Afrika ve batı Avrasya’da o dönemin buharlı motorlarıydı. Ancak doğu Asya’daki kullanımları hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz.” diyor.

Bununla birlikte, spor büyük atlar ile oynandığında tehlikeliydi ve bir imparator oyun sırasında ölmüştü. Bu nedenle, bazı soylular Lvju veya eşek polosu oynamayı tercih ettiler. Tarihsel literatürde her iki polo formundan bahsedilmesine rağmen, at ile oynanan polo, sanat ve eserler içinde tasvir edilen tek formdu.

Araştırmacılar radyokarbon tarihleme yaptılar ve Cui Shi’nin mezarındaki eşek kemikleri üzerindeki stres ve zorlanmaların büyüklüğünü ve modellerini analiz ettiler. Bulguları, bu küçük ve aktif eşeklerin polo oyunu için kullanıldığını gösterdi.

Hayvanların tipik olarak öbür dünyada kullanılmak üzere mezarlara dahil edildiği düşünüldüğünde, eşeklerin Cui Shi ile gömülmesi, ölümden sonra en sevdiği sporu oynamaya devam etmek istediğini düşündürüyor. Araştırmacılar, bulgular birlikte ele alındığında, bu araştırmanın elit kadınlar tarafından kullanılan eşeklerin ve İmparatorluk dönemi Çin’deki eşek polosunun ilk fiziksel kanıtını sağladığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek

Cezaevinden Arta Yemekler Barınak Hayvanlarına Gidecek

Öğrenciler Koronovirüs Nedeniyle Memleketine Gitti Köpekler Aç Kaldıöç

Öğrenciler Koronovirüs Nedeniyle Memleketine Gitti, Hayvanlar Aç Kaldı