in

Cinayet Turizminden 120 Bin Lira Gelir Elde Edilecek!

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde yaban hayatı için sürdürülen envanter belirleme çalışması sonrası başlayan av turizmi kapsamında, Artvin’de, 31 yaban keçisi ve 8 çengel boynuzlu dağ keçisini öldürmek için izin çıktı. Av ihalesini kazanan 15’i yabancı, 24’ü yerli avcı tarafından öldürülecek hayvanlar karşılığında 120 bin lira gelir elde edilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü, kara avcılığında avlanmaya izin verilen hayvanların olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verdi.

artvinde av izni cikan hayvanlara 4 ulkeden talipli cikti 9188 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaban tavşanı, domuz, çakal, keklik gibi türlerin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca koruma altında bulunan Ayı, Yaban Keçisi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Karaca, Kurt gibi birçok yaban hayvanı da Artvin’de yaşam alanı bulabiliyor. Bakanlıkça koruma altında bulunan av hayvanlarından üreme yeteneğini yitirmiş olan erkek bireylerin avlattırılması ile hem gelecek nesiller için sağlam bireyler oluşmakta, yöre halkına, köy tüzel kişilikleri ve Artvin’e gelir sağlanmaktadır. Avlardan elde edilen avlanma gelirlerin yüzde 40 ile yüzde 70’i avın vurulduğu köy ve civar köylere dağıtılmaktadır. Yöreye gelen avcıların yöre insanından rehberlik hizmeti alması sonucunda yöre insanı da gelir sağlamaktadır.”

artvinde av izni cikan hayvanlara 4 ulkeden talipli cikti 9188 dhaphoto4

Kişilerin av turizmi faaliyetleri için yaptığı konaklama, yiyecek, ulaşım gibi faaliyetlerle de gelir sağlandığının ifade edildiği açıklamada, “2018 yılı içerisinde Artvin’de 31 adet yaban keçisi ve 8 adet çengel boynuzlu dağ keçisi kotası tahsis edildi. Tahsis edilen kotalardan 10 adet yaban keçisi ve 5 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ihalesi yapılarak yabancı avcılara, geriye kalan 21 adet yaban keçisi ve 3 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ise yerli avcılara tahsis edildi. Avına izin verilen türlerden 120 bin lira gelir elde edilirken, bu rakamın 70 bin lirası köylere aktarıldı” denildi.

artvinde av izni cikan hayvanlara 4 ulkeden talipli cikti 9188 dhaphoto7

Av için ABD, Almanya Danimarka ve Pakistan’dan 5 avcının bölgeye geldiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Yaptılar Makatına Silikon Sıkılan Köpek Hayatını Kaybetti

Bunu da Yaptılar: Makatına Silikon Sıkılan Köpek Hayatını Kaybetti!

Edirnede 500 Köpek Yok Olduöç

Edirne’de 500 Köpek Yok Oldu!