in

Çin, Yulin Köpek Katliamından Vazgeçmiyor!

Yulin Köpek Eti Festivali Covid-19 salgını ve hayvan hakkı savunucularının tüm tepkilerine rağmen bu yıl da iptal edilmedi.

Çin’in Yulin şehrinde 10 gün sürecek olan köpek eti festivali bu hafta sonu başlayacak. Hayvan hakkı savunucuları canlı hayvan pazarından 10 köpeği kurtardı. Yaklaşık 2 ay önce Çin Hükümeti köpeklerin “besi hayvanı” değil “evcil hayvan” olarak sınıflandırılacağını açıklamıştı. Ancak bu karara rağmen Yulin köpek katliamı bu sene de  binlerce köpeğin acı çekerek öldürülmesine sabep olacak.

Shenzhen ve Zhuhai şehrinde de Covid-19 pandemisinin ardından köpek yenmesi yasakladı.

Screenshot 30

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İşkence ile Öldürülüyorlar

Çin’de her yıl milyonlarca köpek, eti için katlediliyor. Bazıları sahiplerinden çalınan ve küçük metal kafeslere hapsedilen köpekler, yiyecek ve su verilmeden  yüzlerce kilometre seyahat etmek zorunda bırakılıyor. Köpekler, diğerlerinin gözleri önünde vahşice katlediliyor. Adrenalinin etlerine lezzet kattığı gerekçesiyle köpekler, dövülerek, yakılarak ya da haşlanarak öldürülüyor.

köpek yulin1

Yulin Köpek Eti Festivali Nedir?

Çin’de her yıl yemek için 10 milyon köpek kesiliyor. Çin, Güney Kore ve bazı diğer ülkelerde köpek yeme geleneği 500 yıl kadar eskiye dayanıyor. Köpek etinin yaz aylarında sıcaktan koruduğuna inanılıyor. Yulin Festivali ise son yıllarda başlayan yeni bir ‘etkinlik’. 2009 yılında fetsival haline gelen bu katliam tüm dünyadan gelen tepkiere rağmen devam ediyor.

Köpekler Nereden Geliyor?

Hayvan hakları aktivistlerine göre Çin’in her yerinden Yulin’e köpek getiriliyor. Sokakta yaşayan, çiftliklerden alınan köpekler… Köpeklerin önemli kısmı henüz Yulin’e gelmeden açlık, dehidrasyon ve havasızlık sebebiyle ölüyor. Belki de içlerinde en şanslı olanlar onlardır? Katledilen köpeklerin yalnızca küçük bir kısmı Yulin’de yaşayan köpekler.  Dahası Çin’de köpek eti tüketiminin yaygın olması sebebiyle evcil hayvan hırsızlığı yaygınlaşmış durumda.

28963050 8431255 Two Chinese cities Shenzhen and Zhuhai have banned the eating of a 28 1592393872934

Neden İptal Edilemiyor?

Yulin’in yerel yönetimi festival ile bir bağlantısı olmadığını savunuyor. Tepkiler sonrası açıklama yapan Yulin Belediyesi  “sözde festivalin mevcut olmadığını” vurguladı ve “Liçi ve Köpek Eti Yeme Festivali” ifadesinin, sadece bazı işadamları ve vatandaşlarca kabul edilen bir ifade olduğu belirtildi.

Hükümet ya da herhangi bir toplumsal organizasyonun söz konusu etkinliklere hiçbir zaman ev sahipliği yapmadığı veya destek vermediğine dikkat çekilen açıklamada, köpeklerin çalınması ve itlaf edilmesiyle mücadelenin de yoğunlaştırılacağı ifade edildi.

Yulin Gıda ve İlaç İdaresi Başkan Yardımcısı Chen Taotao, yerel yönetimin hiçbir zaman festivale destek vermediğini, etkinliğin “yaz gün dönümünde bazı yerel sakinlerin bir araya gelmesinden ibaret” olduğunu söylüyor. Yulin Veterinerlik Bürosu’ndan Wei Wanli de etkinliğin ilk kez 1995 yazında bazı satıcıların restoranların bulunduğu sokağa ziyaretçilerin dikkatini çekmek amacıyla “Köpek Eti Yeme Festivali’ne Hoşgeldiniz” yazılı bir afiş asmasıyla ortaya çıktığı bilgisini veriyor. Wei, 2009’da köpek eti kullanılan bir tür yemeğin yerel bir yemek festivalinde ödül kazanmasından sonra buluşmanın kapsamının genişletildiğini ifade ediyor.

Kaynak: 1, 2, 3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul kartalda köpeğe tecavüz eden sapık

İşkence, Tecavüz ve Ölümün Cezası 600 TL! Adaleti Sağlama Görevi Ağır Ağabeylere mi Emanet?

Mahalleli Her Yıl Dört Gözle Aynı Leylek Ailesini Bekliyor ç

Mahalleli, Her Yıl Dört Gözle Aynı Leylek Ailesini Bekliyor