in

Çin Astrolojisi ve 12 Hayvan Takvimi

Çin astrolojisi, 12 değişik burç ve sembollerle tanımlanır ancak Latin astrolojisi yıldız sistemleri ile ilgiliyken, Çin astrolojisi hayvanlar halkasından meydana gelmektedir.

burc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

12 hayvan takvimi olarak da bilinen takvim, Çinliler’in manevi hayatında ve kişinin kaderinde büyük öneme sahiptir. Çinliler doğdukları yıla isim veren hayvanın özelliklerini kalplerinde taşıdıklarına inanırlar. Örneğin kaplan yılında doğan bir Çinli’nin güçlü, kaplan gibi savaşçı olduğuna inanılır. Sosyal ilişkilerde, eş seçiminde, çocuk dünyaya getirmede ve hatta iş hayatında Çin burç özellikleri kişilerin diyaloğunu, güven anlayışını etkileyebilmektedir.

burc1

Çin astrolojisindeki bu 12 hayvan nelerdir ve bu hayvan isimleri niçin her bir yıla verilmiştir?

Hikayeye göre budizmin ünlü bilgesi Buddha ölmeden önce tüm hayvanları yanına çağırır. Ancak Buddha’nın vedasına sadece 12 hayvan gelir. Bu olayın üzerine takvimde gelecek olan her bir yıla sırasıyla bu 12 hayvanın ismi verilir. Bu hayvanlar: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve domuzdur.

Her bir hayvan yılı 12 senelik periyotlar halinde yaşanmaktadır. Örneğin 2014 yılı Çin takvimine göre “At Yılı” iken, bir sonraki at yılı 12 sene sonra yani 2026 yılında yaşanacaktır.

fare

Fare: Fare yılında doğan insanlar çalışkan, sempatik ve tutumlu olurlar. Konuşkan ve dışa dönüktürler. Bu insanların çoğu ne istediğini bilir ve bu hedefe ulaşır.

Mükemmelliyetçidirler ve onlarla çalışmak oldukça zor olabilir. Çok sosyal olmalarına rağmen içlerine kapanıktırlar, dertlerini kendilerine saklar, tek başına çözmeyi tercih ederler. Matematik, müzik, planlama, yönetim ve sanata özel ilgi ve yetenekleri vardır.

okuz

Öküz: Bu burcun insanları çok güvenilir ve dürüsttür. Öküz burcu olanların başarısının sırrı, çalışkanlıkları ve sabırlarıdır. Bir işle kimsenin yapamayacağı kadar uzun süre uğraşabilirler; kendilerine inançları tamdır. İş dünyasında mantıkları ve planlı olmaları sonucu oldukça başarılıdırlar. El işleri ve sanata eğilimlidirler. Öküz’ün Çin sembolizminde çok önemli bir yeri vardır; çalışkanlığı, azmi, dayanıklılığı ve erdemi temsil eder.

kaplan

Kaplan:  Bu burçta olan insanlar yaşamayı seven, dinamik ve cesurdurlar. Başkalarından çok kolay etkilenmezler, otoriter ve iyi modellerdir. Kendilerine oldukça güvenli ve sağlam bir yapıdadırlar. Çinliler Kaplan’ı cinsiyet olarak erkek olarak nitelendirmişlerdir ve kaplan burcundaki kadınlara güvenmezler. Kaplanlar acıya dayanıklı olurlar; güçlü karakterleri vardır. Kaplan çoğu kültürde olduğu gibi Çin kültüründe de hayvanların kralıdır.

tavsan

Tavşan: Kültürlü, kibar ve sanatçı ruhludurlar. Tartışmaktan hoşlanmazlar; sakin, barışçıl bir yaşam tarzları vardır. Tavşan çok dikkatlidir ve bir şeye karar vermeden önce iyice düşünür. Okumayı ve entelektüel konular üzerine fikir yürütmeyi severler. İçtendirler. Sezgileri çok kuvvetlidir; insan doğasını iyi bilirler, yalan söylendiğini hemen anlarlar. Çin kültüründe tavşan hakkında birçok efsane vardır. Bunlardan birine göre tavşan üç ayaklı kurbağa ile ayda yaşar. Bir diğerine göre tavşan olumsuzluk iksirine sahiptir.

ejderha

Ejderha: Eski çağlarda ejderha büyük bir güç sembolüydü. Bu nedenle ejderhanın olumlu özellikler taşıdığına inanırlardı. Ejderhalar, doğuştan liderdirler. İdealistlik, mükemmeliyetçilik, kararlılık burcun genel özellikleridir. Modayı takip ederler. Tasarımcı yanları vardır; geniş hayal güçleri vardır, farklı fikirler üretirler. Kolay kazanç sağlayabilme yeteneklerine karşın çok savurgandırlar. Ayrıca çok sabırsızdırlar.

yilan

Yılan: Genel özellikleri akıllı, kendine güvenen ve inatçı olmalarıdır. Yılan yılında doğan insanlar başarıya giden yollu kendi başlarına oluştururlar. Dragonun tersine, daha oturaklı bir karaktere sahiptirler. Zeki ve dikkatli yılan insani, genellikle bilim adamı, filozof, dedektif ya da profesör olur. Analitik zekâya sahiptirler.

Yılan ve onun tamamlayıcısı ejderha, Çin mitolojisinde Gizem Evi’ni oluştururlar. Ejderha büyücüyü, yılan ise gizemi temsil eder. Yılan suikast, skandal ve yolsuzlukla yakından ilişkilidir. Uzun yılan Çince entrika, hile anlamına gelir. Çin inanışına göre eve giren yılanı öldürmek uğursuzluktur.

at

At: Atların kişiliği çok değişkendir. Asya’da at yılında doğanların tiran, devrimci ya da hırsız olacağına inanılır. Diğer bir taraftan, işlerinde yükselebilme kapasiteleri çok yüksektir. At burcuna sahip olanlar, Para işlerinde oldukça beceriklidirler; ama yaptıkları işten çabuk bıkarlar. Çinliler atların doğuştan yarışçı ve gezgin olduklarına inanırlar ve bu yüzden erken yaşta evlerini terk ederek yaşamlarını kendileri oluştururlar. Bir yere çok uzun süre bağlı kalamazlar. Eski insanlar ata “erkek” cinsiyetinin özellikleri yüklemişlerdir. At burcu zamanı yaz gündönümüne denk gelir ve bu da onlara ayrı bir güç kazandırır.

keci

Koyun: Koyunlar Çinli astrologlar tarafından “Yin”e en çok sahip olan ve “kadın” cinsiyetinin en yoğun olduğu burç olarak değerlendirilir. Zanaatkâr yönleri daha güçlüdür. Muhafazakâr olmaları yaratıcı yönlerini bastırır. Koyunlar, kendilerini güvende hissetmek, sevilmek, ihtiyaç olunduğunu hissetmek isterler. Çekingendirler; tek başına hareket etmektense çoğunluğa uymayı tercih ederler.

maymun

Maymun: Çok yaratıcı ve kıvrak zekâlıdırlar Hemen hemen herkesin dikkatini çeker ve sevilirler. En sıkıcı konuyu bile ilgi çekici hale getirebilirler. Problem çözme yetenekleri oldukça iyidir ve geniş bir bilgi birikimine sahiptir. Maymun Çin karakterlerinin en popüler ve sevilenlerindendir. Maymun hakkında sayısız hikâye vardır. Maymunun birçok gücü vardır ama bunları ancak erdemli birinin eşliğinde kullanırlar. Kendi insiyatiflerine bırakıldığında kendi sonlarına neden olabilirler.

horoz

Horoz: Horoz maymunun karşıt burcudur ve “Yin”i temsil eder. Çoğu zaman agresif ve sabırsızlardır ve kaba olarak değerlendirilirler. Kendilerine özgü stilleri vardır. Bir sürü meziyetleri vardır ve hemen hemen tüm girişimlerinde başarılı olurlar. Geleneksel olarak, açık sözlülüğün, doğruluğun ve kaba kuvvetin temsilcisidir.

kopek

Köpek: Köpekler dürüst, sadık ve içtendirler. Başkalarına yardımı severler. Zekidirler ve ayrıca iyi dinleyicilerdir. Çalışkandırlar ve adaptasyon sorunları yoktur, ayrıca insanlar tarafından da kolay benimsenirler. Çok aktiftirler ve çoğu spor yaparlar. Çin astrolojisinde, köpek ve domuz Aile Evi’nin temsilcileridir.

domuz

Domuz: 12 burcun sonuncusu domuz tamamlayıcılığın simgesidir. Amerikan inanışının aksine Çin astrolojisinde, domuz çok sevilen ve üretici bir hayvandır. Evcildirler ve ailelerine çok düşkündürler. Domuzlar içtenliği, saflığı, toleransı ve şerefi temsil eder. Her şeyi doğru yapmak isterler ve bitmek bilmeyen bir iyi niyete sahiptirler. Hemen herkesle çok iyi geçinirler ve geniş bir arkadaş çevresine sahiptirler. İş hayatında da çok başarılıdırlar. Başladıkları işi mutlaka bitirirler.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Rüyada yılan yafrusu görmek, etrafınızdakilerden size laf taşıyan birisi olduğuna
    ve bu kişiyle başkalarının dedikodusunu yaparak günaha girdiğinize
    işaret eder. Önemsiz gibi görünen bu muhabbetin, başkalarına haksızlık
    yapmanıza sebep olmasından kaçınmanızın iyi olacağı şeklinde yorumlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ayı ve yavrularını vurdular

Öldürdükleri Yetmedi, “Sergileyeceğiz” Dediler!

kapkek on

Yemeden Duramayacağınız Köpek Temalı 6 Lezzetli Cupcake