in

Çikolatanın Köpeğinizi Öldürebileceğini Biliyor Musunuz?

Köpekler her ne kadar çok sevseler de bu güzel canlılara çikolata vermek zehirlenmelerine hatta yüksek miktarda çikolata ölümlerine bile neden olabiliyor.

Köpeklerin en karakteristik özelliklerinden biri boğazlarına aşırı düşkün oluşlarıdır. Gerçekten de çok nadir istisnalar dışında hemen her köpek oburdur ve her bulduğunu yeme eğilimindedir. Köpeklerin bu obur yapıları kimi zaman başlarının belaya girmesine hatta hayatlarını kaybetmelerine bile neden olabiliyor. Köpeklerde çikolata zehirlenmesinin sonuçları sandığımızdan çok daha ciddi olabiliyor, dolayısıyla köpek dostlarımızı çikolatadan ve içinde kakao bulunan tüm yiyeceklerden, içeceklerden korumamız gerekiyor.

Çikolata zehirlenmesi köpeklerin hayatına mal olabiliyor.

Çikolatanın içinde bulunan teobramin köpekler için toksik

Çikolatanın köpeklerde ciddi zehirlenmelere neden olmasının altında yatan neden kakaonun içinde yer alan teobramin isimli madde. Teobramin köpekler için toksik yani zehirleyici etkisi olan bir madde ve alınan miktara bağlı olmak üzere ölüme bile neden olabilme riski bulunuyor. Üstelik çikolatanın köpeği zehirlemesi ve hatta öldürmesi için çok yüksek miktarlarda tüketmesi de gerekmiyor. 20 kiloluk bir köpeğin 50 gram bitter çikolata yemesi zehirlenmesi için yetiyor ve 200 gram yediğindeyse ölüm durumu ortaya çıkabiliyor. Bu şu anlama geliyor, az miktarda çikolata bile köpeklerde zehirlenmeye yol açabiliyor.

46721464 - dog with chocolate in the mouth. isolated on white background.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belirtiler

Köpeklerde çikolata zehirlenmesi belirtileri şunlar;

  • İshal
  • Kusma
  • Vücut ısısında yükselme
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Kan basıncında düşme
  • Nöbetler

Elbette bu belirtiler çikolata zehirlenmesinin yanı sıra başka zehirlenmelere ya da hastalıklara da işaret edebiliyor. Ancak bu belirtilerin hiç birinin normal olmadığını ve her neden kaynaklanırsa kaynaklansın köpeğimizi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

my-dog-ate-chocolate-what-should-i-do

Tedavi edilmediği takdirde böbrek ve kalp yetmezliği gelişiyor

Köpek zehirleyici miktarda çikolata yediğinde eğer bu durum fark edilip köpek kısa sürede veterinere götürülmezse kalp ve böbrek yetmezliği gelişiyor ve bu aşamadan sonra köpeği kurtarmak çok zor hale geliyor. Ayrıca yine ilerleyen aşamalarda köpekler felç geçirebiliyor ve komaya girebiliyor. Yani köpeklerde çikolata zehirlenmesi gerçekten çok tehlikeli ve ölümcül bir durum.

dog-chocolate

Köpekler için çikolataları bulmak hiç zor değil

Köpeklerin ne denli hassas koku alma duyusuna sahip olduğunu hepimiz biliyoruz, köpeklerin hassas burunları sayesinde çikolataları bulmaları hiç de zor değil. Bu nedenle evdeki çikolataları köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek gerekiyor. Aksi takdirde köpekler çikolataları kolayca bulup yiyerek zehirlenebiliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10a710b5c2af38606a8806b83cbebb30 758x426

Şeker Köpekleri Kör Eder Mi?

Çukurovanın Sapık Katili Yavru Kedinin Gözünü Oydu Tecavüz Etti

Çukurova’nın Sapık Katili: Yavru Kedinin Gözünü Oydu, Tecavüz Etti!