in

Çiğ Balığın Kedi Dostunuza Neler Yapabileceğini Biliyor Musunuz?

Kedi denilince akla gelen ilk yiyeceklerden biri balık ancak bu çok büyük bir hata zira çiğ balık kediler için çok zararlı, hatta sürekli çiğ balık ile beslenen kediler ölüm riski altında.

Kedi beslenmesi denilince akla gelen ilk iki şey balık ve süt oysaki hem süt hem de balık kediler için en zararlı gıdaların ilk sırasında yer alıyor. Üstelik bu zarar kimi zaman kedi dostlarımızın hayatını kaybetmelerine yol açabilecek denli ciddi boyutta. Kedilerin balığa bayıldıkları bir gerçek, ancak kedilerin severek yediği her şeyin onlar için sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Eğer kedi dostunuza sırf bayılarak yediği için çiğ balık veriyorsanız emin olun ki çok büyük bir hata yapıyorsunuz.

Kedilerin doğal beslenmesinde balığın yeri yoktur

Kedilerin evcilleşmesi binlerce yıl öncesine dayanıyor ve kedilerin ilk evcilleştikleri yer Orta Doğu olarak kabul ediliyor. Denizden uzak yerlerde ortaya çıkan ilk evcil kedilerin besinleriyse fareler, tavşanlar gibi kemirgenler, kuşlar ve böceklerdi. Yani kedilerin doğal beslenmesinde balığın yeri yoktu.

Cat eating ducks Ancient Rome Romana Klee Flickr

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler zamanla mecbur kaldıkları için balık yemeye başladılar

Kediler zamanla dünyanın dört bir yanına dağıldılar ve başka besin bulamadıkları durumlarda mecburen balık yemeyi öğrendiler ve balık yemeye alıştılar. Ancak doğada bir kedinin kendisi için ölümcül olabilecek miktarda çiğ balık tüketmesi hemen hemen imkansızken insanlar tarafından bolca çiğ balıkla beslenen kediler için durum bundan çok daha farklı.

thinkstock rf photo of cat with fish plate

Çiğ balık kedilerde tiamin eksikliğine neden oluyor

Tiamin çoğu kişi için yabancı olsa da diğer ismi olan B1 vitaminini herkes bilir ve çiğ balık kedilerde B1 vitamini yıkımına neden olur ve bu duruma tiamin eksikliği ismi verilir. Tiamin eksikliğiyse kedi dostlarımız için sandığınızdan çok daha ciddi bir sorundur.

jiu rf photo of cat eying salmon sushi

Tiamin eksikliği kedilerde nörolojik kaynaklı birçok soruna yol açıyor

Kedilerde fazla ya da sürekli çiğ balık tüketimi neticesinde şekillenen tiamin eksikliği nörolojik kaynaklı birçok soruna yol açar, kedilerde tiamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkan sorunlar şunlardır;

 • Bükülme, gerilme
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Anormal ya da kasılarak yürüme
 • Kendi etrafında dönme
 • Düşme
 • Kafayı dik tutamama, bir tarafa eğme
 • Gözbebeklerinde büyüme
 • Baş, boyun ve omurgada geriye doğru kıvrılma
 • Sersemlik
 • Nöbetler
 • Çok ileri düzeyde ölüm

Gördüğünüz gibi kedi dostunuza çiğ balık vermeniz neticesinde ortaya çıkabilecek olan B1 vitamini yıkımı yani tiamin eksikliği umduğunuzdan çok daha ciddi sorunlara hatta biricik kedinizin yaşamını kaybetmesine dahi yol açabilir. Eğer kedinize balık vererek onu mutlu etmek istiyorsanız kesinlikle pişmiş ve kılçıkları çıkartılmış şekilde vermeniz gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 758x426

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Kasırga Felaketinden Kaçarken Mama Torbasını da Alan Akıllı Köpeköç

Kasırga Felaketinden Kaçarken Mama Torbasını da Alan Akıllı Köpek