in

Çiçeklerden elde ettiği geliri hayvanlarla paylaşıyor

İzmir’de, serasında yetiştirdiği kaktüsleri satan Hörü Mutlu, kazancının yarısıyla 200’e yakın evsiz hayvanı besliyor.

İzmir’de Gaziemir Belediyesi’nin yürüttüğü Gaziemirli Kadınlar Engel Tanımıyor Projesi’nin bu haftaki konuğu, sattığı çiçeklerle sokakta yaşayan köpeklerin bakımını üstlenen Hörü Mutlu oldu.

Serasında yetiştirdiği kaktüsleri satarak kazandığı gelirle 200’e yakın hayvan besleyen Hörü Mutlu, “Kaktüs yetiştirerek elde ettiğim gelirle sokaktaki çocuklarıma, kedime, köpeğime bakıyorum. Artan parayla da kendi hayatımı sürdürüyorum” dedi.

Anka’da yer alan habere göre, 15 yıldır sokaktaki evsiz hayvanların bakımını gönüllü olarak yapan Mutlu, Menderes’in Develi köyündeki serasında yetiştirdiği kaktüsleri pazarlarda ve festivallerde satarak elde ettiği gelirle evsiz hayvanları besliyor.

Evinin önünde bulunan parktaki ve Sarnıç Gölet alanındaki köpekleri besleyerek güne başlayan, daha sonra aracına binip yola çıkan Mutlu, yol üzerindeki birçok hayvanın da karnını doyuruyor.

‘ONLAR DOYMADAN BEN DE DOYMUYORUM’

Sokaktaki yaşayan evsiz hayvanlara bakım yapmanın ve onları beslemenin herkesin görevi olduğunu ifade eden Hörü Mutlu şöyle konuştu:

“Acıktığımda önce sokak hayvanlarını doyuruyorum sonra kendim yemek yiyorum. Onlar açken benim boğazımdan lokma geçmiyor. Onlar doymadan ben de doymuyorum. Hayvanlar dışarıda üşüyorlarsa ben evde üşüyorum. Evimdeki minder, halı gibi eşyalarımı sokak hayvanlarının ısınması için kullanıyorum. Seramda yetiştirdiğim kaktüsleri pazarlarda ve festivallerde satarak elde ettiğim gelirle hayvanların beslenmesini ve bakımını yapıyorum. Kazandığım parayı hayvanlar için harcıyorum. Onlardan artan parayla kendi geçimimi yapıyorum”

“Nerede eğitimli insan varsa orada sokak hayvanları için de hayat güzel” diyen Hörü Mutlu, dayanışmayla hayvanları beslediklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sokak hayvanlarını beslemem için sütçümüz, fırıncımız, tavukçumuz ve komşularımız da bana destek oluyor. Komşularım, bir kez bile evimin sokağında hayvanları beslediğim için tepki vermediler. Sokak hayvanlarını ben getirdim, komşularım da yemeklerini verdiler. Benim sokağa koyduğum mama ve su odaklarına komşularım da su ve yemek koyuyor. Bizim burada sokak canları için güzel bir dayanışma var.”

9 ülkeden getirdiği kaktüs türlerini Develi köyündeki serasında yetiştiren Hörü Mutlu, evinden serasına giderken yolunun üstündeki köpekleri de besliyor. 

Köpeklerin kendisini dört gözle beklediğini söyleyen Mutlu sözlerine şöyle devam etti:

“Yol üstündeki köpekler, yoldan yüz araba da geçse hiçbirine tepki vermiyorlar. Benim arabamın kornasını tanıyorlar ve duyar duymaz ‘kurtarıcımız geldi’ diye harekete geçiyorlar. Ben de onları besliyorum, bakımlarını yapıyorum. Ben onlara, onlarda bana sevgi veriyor”

‘MUTLU OLMAK İÇİN HAYVANLARI SEVİN’

“İnsanoğlu, sevdiklerinden uzak ve yalnız kaldığı 5 dakikayı bile unutmuyor, üzülüyor. Ama eğer biz sahip çıkmazsak sokak canlarının ömürleri yalnız geçiyor” diyen Hörü Mutlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sokak canlarıyla kendi canımız arasında bir fark göremeyiz. Mutlu olmak isteyen insanlar, hayvanlara bakım yapsınlar. Hayvanları sevmek çok mutluluk veriyor insana. Ayrıca hayvanlardan da hiç korkmayın. Havyanlar kendilerine zarar vermeyen hiçbir kimseye saldırmaz”

Hayvanlar hasta olduğunda Gaziemir Belediyesi’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden tedavi ve ilaç desteği aldığının altını çizen Hörü Mutlu:

“Hastalanan veya araç çarpması sonucunda yaralanan sokak hayvanlarını Gaziemir Belediyesi’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne götürdüğümde tedavi için her türlü desteği veriyorlar. Hiçbir kez ‘ilacımız, aşımız yok’ demediler. Mama teklif ediyorlar ama ihtiyacım olmadığı için ben kabul etmiyorum. Sokak hayvanlarına ben nasıl severek bakıyorsam onlar da aynı sevgiyle benim hayvanlarımı tedavi ediyorlar”

Kadıköy’de yeşil papağan sürüsü tropikal cümbüş oluşturdu

Bodrum’da Kavaklıdere için halk tepkisini gösterdi