in

CHP’li Gülizar Biçer Karaca: Her seçim Öncesi Ak Parti Hayvan Hakları Kanununu Gündemleştiriyor

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonunun Cumhuriyet Halk Partisi adına sözcülüğünü üstlenen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, konunun şu sıralar AK Parti tarafından gündemleştirilmesini erken seçim işareti olarak değerlendiriyor.

Türkiye’de 2004’te kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu, hayvanlara yapılan şiddeti ”suç” değil ”kabahat” olarak kabul ediyor.Hayvan hakları savunucuları ise hayvanlara yönelik eziyetin ”kabahat” değil, ”suç” olarak görülmesi için yıllardır mücadele ediyor. Bu mücadele, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) hayvan hakları ile ilgili bir araştırma komisyonun kurulmasına vesile oldu Hayvan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda, ilgili sivil toplum kurumlarının da önerileri ve talepleri dikkate alınarak 55 sayfalık bir rapor hazırlandı.

Komisyonun sonuç raporu hayvanları “mal” olmaktan çıkararak, “can” olarak kabul ediyor ve hukuki olarak da hayvanlara eziyet edenlere ağır cezalar getiriyor. Ancak bütün şartların oluşmasına rağmen, bu rapor kanun teklifine dönüşmedi.

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonunun Cumhuriyet Halk Partisi adına sözcülüğünü üstlenen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, konunun şu sıralar AK Parti tarafından gündemleştirilmesini erken seçim işareti olarak değerlendiriyor.

Karaca, 24 Haziran 2018 ve 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde de hayvan hakları kanununun gündeme getirildiğini hatırlatıyor.

“Mehmet Emin Akbaşoğlu çıkıp hayvan hakları kanun teklifini hazırladık yakın zamanda parlamentoya sunacağız dediğinde bir erken seçim var mı diye düşünmeden geçemedim işin açıkçası. 2018 erken seçim nedeniyle AK Parti Genel Başkanı ve tüm siyasi parti liderleri bir taahhütname imzaladılar. Bu hem çevre ve kadına karşı şiddete hem de hayvan hakları yasasının çıkartılmasına ilişkindi. 2018 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan miting meydanlarında ; ‘’Hayvan hakları yasası 24 Haziran sonrasında 27. Dönemin 1 No’lu teklifi olarak Meclise sunulacak’’ dedi. Ancak ekim ayına kadar bekledik ve 4 Ekim’de CHP olarak bir yasa teklifi verdik. Ardından AK Parti’den hiç ses seda çıkmadı, ta ki 2019 yılındaki yerel seçimlere kadar. 2019’da AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Binali Yıldırım’a hayvan hakları mücadelesi veren seçmenlerin sempatisini kazanmak adına hayvan hakları ihlallerini araştırma komisyonu kurulsun diye bir önerge verdirildi. Ve bizlerin verdiği önergelerle birleştirildi. Ve yine bir yerel seçim malzemesi olarak bizleri de dahil eden bir hayvan hakları ihlallerini inceleyen bir komisyon oluşturuldu. Yani her seçim öncesinde bu konu bir seçim malzemesi olarak ortaya sunuluyor.”

Bu komisyonda beş ay boyunca çok yönlü bir çalışma yapıldığını ifade eden Karaca, raporun oy birliği ile Meclise sunulduğunun altını çiziyor. Ancak 2020’nin ilk aylarında raporun AK Parti tarafından kanun teklifi olarak parlamentoya sunulacağına dair bir vaadi olmasına rağmen beklenen olmadı.

Bunun üzerine 4 Ekim 2020’de CHP, 55 maddenin tamamını içeren raporu kanun teklifi olarak TMMB Başkanlığına sundu ama çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle AK Parti komisyon başkanının bu kanun teklifini görüşmeye açması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın endişesi ise hayvan hakları yasasının bir torba yasaya dahil edilmesi. Karaca nedenini şöyle açıklıyor :

‘’Bugün AK Parti tarafından hep dillerine pelesenk ettikleri yargı reformu diye bir hukuk reformu vardı. Hukuk reformunda hayata geçirmek ya da geçirmek istemediklerini ve hayvan hakları yasasını da bunun içine dahil ederek bir torba yasa tekniğiyle can dostlarımızın haklarını devşirmeye çalışıyorlar mı diye kaygılanıyorum. Çünkü bir yanda hayvan hakları var buna itiraz edemezler bir yandan da AİHM kararlarına uymama gibi durumlar yüzünden Avrupa’da en ağır şekilde eleştirildiğimiz dönemde bu eleştirileri kamufle edecek bir düzenleme diyebilirler. Ama CHP olarak bizim tavrımız çok net, 55 maddeden bir tanesinin bile eksik olarak önümüze gelmesini kabul etmeyeceğiz.’’

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uluderede Sokak Hayvanlari icin 50 Kulube Yapildi1

Uludere’de Sokak Hayvanları için 50 Kulübe Yapıldı

Doktora Ogrencisi Ormana Yerlestirdigi Fotokapanla Belgesellik Goruntuler YakalaDI

Doktora Öğrencisi Ormana Yerleştirdiği Fotokapanla Belgesellik Görüntüler Yakaladı