in

CHP Milletvekili, Tanem Sivar’ın Köpeklerinin Katledilmesini Meclise Taşıdı

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Orman ve Su İşleri Bakanlığını hayvanları koruyan bir yasa tasarısı hazırlamaya davet etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, dün görüşülen Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında hayvana yönelik şiddete dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde ünlü sunucu Tanem Sivar’ın köpekleri komşuları tarafından katledilmiş ve şahıs ceza almamıştı. Çakırözer, Sivar’ın köpeklerinin öldürülmesini örnek göstererek hayvanları koruma kanunun yetersizliğinden bahsetti. Çakırözer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı bir an önce hayvanları koruyan bir yasa tasarısı hazırlamaya davet etti.

chp eskişehir mvöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Utku Çakırözer’in komisyondaki konuşmasının bir kısmı:

Bakanlığınızın konu alanındaki önemli meselelerden biri de hayvanlara yönelik şiddet . Ne yazık ki hayvanlara yönelik şiddet uygulayanlara, eziyet edenlere ve hayvanları istismar edenlere yönelik caydırıcı cezalar verilmiyor, verilmemekte. Caydırıcı cezalar verilmediği için de toplumun neredeyse tüm katmanlarına sirayet eden bir şiddet sarmalı, sahipli ya da sahipsiz, hayvanlara da yönelmekte. Bu konuda geçtiğimiz yasama döneminde, sanırım 2012 yılında sizin de girişimleriniz ve muhalefetin de katkısıyla bir taslak oluşturuldu, ancak bu taslak bir türlü Meclis Genel Kuruluna gelemedi. Üzerinden beş yıl geçti, atılan herhangi bir adım yok. Bu noktada iktidarınız adım atmıyor ama şiddet olayları her geçen gün, maalesef, artarak devam ediyor.

1 1 1

“Hayvanseverlerin de Sözlerinin Dinleneceği, Şeffaf bir Yasa Yapalım”

 “İşte son olarak hepimiz takip ettik, Bozburun’da, benim de tanışma fırsatı bulduğum Sevgili Tanem Sivar ve Edhem Dirvana‘nın köpekleri Pamuk ve Django zehirlendi. Ancak zehirleyene yönelik atılmış somut bir adım yok. Hayvan Hakları Kanunu’nun değiştirilmesi için kamuoyu vicdanı, hayvanseverler sizden, bizden, hepimizden somut bir adım bekliyor. Bu noktada siz Bakanlık olarak bir çalışma yapıp tasarıyı Meclis Başkanlığına sevk ederseniz biz parti olarak katkı vermeye hazırız. Değişik arkadaşlarımızın bekleyen kanun teklifleri de var bu yönde. Ancak, gelin, hayvan hakları derneklerinin, hayvanseverlerin de sözlerinin dinleneceği, şeffaf bir yasa yapım süreci izleyin, izleyelim. Muhalefet partilerinden temsilciler de olsun ve nasıl iyileştirme yapabiliyorsak bu iyileştirmeleri bir an önce yapalım.”

“Hayvanlarımızın Bu Şekilde Katledilmesini Görmek İstemiyoruz.”

Bu konu Çevre Komisyonu bünyesinde kurulacak belki bir alt komisyonla da mümkün olabilir, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Başkanlığı bünyesinde kurulacak bir araştırma komisyonuyla da olabilir ama artık biz can yoldaşı saydığımız hayat arkadaşlarımızın, hayvanlarımızın bu şekilde katledilmesini duymak, görmek istemiyoruz. Gelin, bu çağrımıza, kamuoyunun bu çağrısına hep birlikte kulak verelim. Bu konuda, dediğim gibi, verilmiş olan ancak komisyonlarda bir türlü görüşülmeyen yasa teklifleri de bulunmakta. Bu kapsamda parti olarak hayvanlara yönelik kötü muamelenin ceza kanunlarına da işlenmesi ve bu cezaların caydırıcı olmasını, “pet shop”lara yönelik bir düzenleme yapılmasını ve hayvanlara yönelik kötü muamelenin sistematik hâle geldiği sirk ya da yunus parkı gibi kurumların bir şekilde tekrar gözden geçirilerek gerekiyorsa kapatılması gerekmektedir. Bu çalışmaya da bir an önce başlanması gerektiği kanaatindeyim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kenyada iki kar beyazi zurafa goruntulendi 1

Kenya’da İki Kar Beyazı Zürafa Görüntülendi

Bu Yavru Kedinin Kalbi Sağ Taraftaöç

Bu Yavru Kedinin Kalbi Sağ Tarafta