in

Çevre Katliamı: Eber Gölü’nde Toplu Balık Ölümleri

Afyonkarahisar’daki Eber Gölü’nde toplu balık ölümleri yaşandı. Havanın ısınmasıyla buz tabakasının çözüldüğü göl yüzeyi ölü balıklarla doldu.

Çay, Bolvadin ve Sultandağı ilçeleri sınırında bulunan Eber Gölü’nde toplu balık ölümleri yaşandı. Şiddetli kış nedeniyle göl yüzeyinde oluşan buz tabakası erimeye başlayınca ölü balıklar da su yüzüne çıktı. Yüzlerce sazan ve turna balığı ölüsü dikkati çekti.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ile CHP İlçe Başkanı Ali Selvi, bölgeye giderek inceleme yaptı. Milletvekili Köksal, “Daha önceki yıllarda Eber Gölü’nün kirlilik oranının çok yüksek olduğunu söylemiştik, itiraz etmişlerdi. ‘Eber Gölü temizlendi, kurtarıldı’ denmişti. Durum ortada. Koku çok kötü. Kirlilik hat safhada. Her şey ortada” dedi.

eber-golunde-toplu-balik-olumleri

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eber Gölü’ndeki görüntünün bölgeye yakışmadığını ve bir an önce çözüm bulunup temizlenmesi gerektiğini aktaran Köksal, “Yetkililere sesleniyorum, Eber Gölü’nü kurtarın. Milletvekili olarak bu işin takipçisi olacağım. Bu gölde yaşayan balıklara yazık. Çevre çok kirli. Burada yaşayan Çin Sazanı en dayanıklı balık olarak söylenmesine rağmen onlar da kirlilikten etkilenerek hayatını kaybetmiş. ”Durum vahim” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, iddiaların aksine “Akarçay bataklık, çöp deposu olacaktı, bunlardan kurtardık. Oradaki vatandaşlar çok memnun.” diye konuştu.

Bakan Erdoğlu, Eber Gölüyle ilgili çalışmaların ve denetimlerin devam ettiğini aktararak, dünyada başka yerde olmayan bitki türü Eber Sarısı’nı da koruma altına aldıklarını belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

suriyeli çocuk 2öç

Yaralı Köpeğin Üstünü Örttü, Saatlerce Başından Ayrılmadı

sokak canlarının annesi

Sokak Canlarının Gülşah Annesi