in

ÇESAL’dan Sokaktaki Dostlarımız için Çağrı

Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL) yetkilileri 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Çeşme’deki sokak hayvanlarına dikkat çekti.

cesal1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle açıklama yapan Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL) yetkilileri, Çeşme’de yüzlerce sokak hayvanının aç ve susuz olduğunu belirterek hayvan barınağının koşullarının da iyi olmadığını öne sürdü.

cesal-on

ÇESAL tarafından 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Çeşme’deki sokak hayvanlarına gönüllüler tarafından yardım edildiği, hayvanları kısırlaştıracak belediye ekiplerinin olmadığı ve hayvan barınaklarının da durumunun iyi olmadığı ileri sürüldü.

cesal3

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Eski çöplüğün oradaki yüzlerce köpek aç susuz kalınca onları beslemek, su taşımak da biz ve gönüllülerimize kaldı. Maalesef göstermelik birkaç iş dışında faydalı, kalıcı, çözüm odaklı hiçbir şey yapılmıyor. Yaz boyunca Çeşme’ye tatil için gelenler, grup grup aç susuz köpekler ve onlara yetişmeye çalışan birkaç hayvan gönüllüsü gördü. Bize sürekli mesaj geliyordu ’bu zavallı köpekler ve yavrularına bakan yok mu?’ diye. Biz her gün su ve yemek taşıdık ama yeterli değil. Üremeleri durdurulmalı ancak bunu yapabilecek bir belediye ekibi yok. Dağ tepe iki gün peşlerinden koşup sonra da ’olmuyor’ demekle olacak iş değil. Profesyonel ekip kurulması lazım. Her canlının bu dünyada yaşama hakkı var ve buna saygı göstermeliyiz. Türkiye’de artık kanıksanmış ve kronikleşmiş bir problem olan sahipsiz hayvanların aslında herkesin sorumluluğu olduğuna ve onları koruyup, sahiplenmenin hepimiz için bir insanlık görevi teşkil ettiğine inanıyoruz. Bu sorunu görmezden gelerek, hayvanları barınaklara tıkarak, zehirleyerek, açlığa ve soğuğa mahkum ederek ya da ’bu belediyelerin görevi beni ilgilendirmez’ diyerek çözülemeyeceğini bir kez daha gözler önüne sermek için buradayız.”

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

molu

Barınak Çalışanı: Hayvanlar Talimatla Zehirlendi

Grumpy Cat

‘Grumpy Cat’ Ölümsüzleştirildi