in

Ceren Damar Şenel’in Adı Ankara’da Hatıra Ormanında Yaşayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Barosu iş birliğiyle öğrencisi tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel adına Çayyolu’nda hatıra ormanı oluşturuldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Barosu iş birliğiyle öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel adına hatıra ormanı oluşturuldu. Ceren Damar Şenel Hatıra Ormanı’nın açılışına anne Feyzan Damar, baba Mustafa Damar ve Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ile birlikte katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kadına karşı şiddetin son bulmasını istedi.

Ceren Damar Senelin Adi Ankarada Hatira Ormaninda Yasayacak 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Bu bir tören değil, kadına karşı şiddete bir isyan”

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve ANFA Genel Müdürlüğünün katkılarıyla oluşturulan hatıra ormanında fidan dikerek can suyunu veren Başkan Yavaş, duygusal anların yaşandığı açılışta şu mesajları verdi:
“Bizim bugün burada yaptığımız aslında tören değil, kadına karşı şiddete bir isyan. Eli kanlı katillerin yok ettiği isimlere karşı, onların isimlerini sonsuza kadar yaşatacak bir eylem. Bunun için burada toplandık. Buna vesile olan Sayın Baro Başkanımız Erinç Sağkan’a, emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bir daha bunlar olmaz demek geliyor içimizden İnşallah Ceren kızımızın ismi sonsuza dek burada yaşayacak. Biz yeşerteceğiz, umarım bizden sonra gelenler de yeşertmeye devam edecek.”
Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan da yaptığı konuşmada, avukatlığa ilk adımını atan meslektaşları için fidan dikmek istediklerini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş ile görüştüğümüzde orman arazisinin tahsisini yaparken tek bir şartı vardı; Başkent’e yakışan bir hatıra ormanı yapılması. Kıymetli ormana isim ararken hiç zorlanmadık ve Ceren Damar Şenel hocamızın adını verdik” dedi.

Baba Mustafa Damar: “Kızım bu ormanda yaşayacaksın”

“Cerenimizi kaybettik” diyerek konuşmasına başlayan Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar ise şunları söyledi:
“Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş ve Baro Başkanımız Erdinç Sağkan ve ekiplerinin vicdanlı, kadirşinas hukukçuların emekleriyle burada bir orman oluşturuldu. Kendi elleriyle dikecekleri fidanlar sayesinde, bu fidanların kökleri toprağa salınacak ve burada ulu ulu ağaçlar oluşacak. İnanıyorum ki Cerenimiz burada yaşayacak, ilkeleri ve dik duruşu genç kuşaklara aktarılacak. Kızım rahat uyu, meslektaşlarının dürüst ve vicdanlı insanların omuzlarında ve bu ormanda yaşayacaksın.”

Ceren Damar Senelin Adi Ankarada Hatira Ormaninda Yasayacak 1

Ankara Kent Konseyi’nden panel

Ankara Kent Konseyi (AKK) de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Paneli” düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş, Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara’nın katıldığı panelde kadına yönelik şiddet ve kadının toplumdaki rolü konuları ele alındı.
Panelde önemli mesajlar veren Nursen Yavaş, “İnsanlar birbirlerine şiddet uygulamasın, yaşayan hiçbir canlıya şiddet uygulanmasın. Ne kadınların, ne çocukların ne de hayvanların şiddet gördüğü bir dünyada yaşayalım” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Universite Kampusu Tilkilere Kaldi

Üniversite Kampüsü Tilkilere Kaldı

Koruma Altindaki Yaban Kecisi Avcilar Tarafindan Olduruldu

Koruma Altındaki Yaban Keçisi Avcılar Tarafından Öldürüldü