in

Cerattepe Maden Projesi Avrasya Kuş Göçlerini Tehdit Ediyor

Artvin’in Cerattepe bölgesi, Avrasya kuş göç yollarının ana dar boğazında bulunuyor. Arı Şahini, Küçük Orman Kartalı ve Yılan Kartalı da dahil olmak üzere her yıl bir milyondan fazla yırtıcı kuşun yolu, Gürcistan’da Batum’dan başlayarak ana göç yolunun devamı olması nedeniyle Cerattepe vadilerinden geçiyor.

cerattepe-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Son haftalarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin halkıyla hükümet arasında büyük bir mücadele yaşanıyor. Halkın güçlü bir şekilde karşı çıkmasının nedeni Artvin şehrinin üstündeki Cerattepe’de yapılması planlanan büyük bir maden işletmesi. Önerilen maden alanı Artvin’in önemli dinlenme alanlarından biri ve doğal Karadeniz ormanlarıyla çevrili. Ayrıca bu alan, Avrasya ve Doğu Afrika arasında süzülerek göç eden kuşlar için çok önemli bir dar boğaz olan Çoruh Vadisi’nde yer alıyor. Çoruh Vadisi, sürmekte olan ve planlanan çok büyük madencilik ve hidroelektrik santrali projeleri nedeniyle, 2016 başında Dünya Kuşları Koruma Kurumu tarafından dünyadaki 422 tehlike altındaki önemli kuş alanından biri olarak belirlenmişti.

cerattepe-kuşgöç-ajanimo

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın reddetmesine karşın, Çoruh Vadisi ve Cerattepe, Avrasya kuş yolunun ana dar boğazında bulunuyor. Arı Şahini, Küçük Orman Kartalı ve Yılan Kartalı da dahil olmak üzere her yıl bir milyondan fazla yırtıcı kuşun yolu, Gürcistan’da Batum’dan başlayan ana göç yolunun devamı olması nedeniyle bu vadiden geçiyor. Planlanan madene karşı açılan davadaki uzman raporu, projenin Hatila Milli Parkı’nda biyolojik çeşitlilik kaybı, sucul yaşamın yok olması, içme suyu kaynaklarının kirlenmesi, ormansızlaşma ve doğal ortam (habitat) kaybı gibi yan etkilerini de içeriyordu.

Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç konu hakkında şunları söyledi: “Doğanın korunması için yürütülen en eski halk direnişlerinden biri olan Cerattepe davası, tek bir madencilik projesini iptal etmek amacıyla 20 yıldan uzun bir süredir devam ediyor. 760 davacı ve 61 avukatla Türkiye tarihindeki doğa koruma konusundaki bu en büyük dava, Yeşil Artvin Derneği’nin koordinasyonuyla bilimsel rapor bulgularına dayanarak açıldı. Bu bölge, bir çok yırtıcı kuş türü de dahil olmak üzere, her yıl bir milyondan fazla göçmen kuşun süzüldüğü göç yolu üzerinde yer alıyor. Maden projesi yerel halkın yoğun direnişine karşın hükümetin desteği ile bir kez daha başlatıldı. Doğa Derneği, Artvin ve Çoruh Vadisi’nin benzersiz biyolojik çeşitliliğini korumak için Artvinlilerin yanında.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

flamingo ajanimo1

Gediz’de 7.100 Flamingo Dünyaya Geldi

kedi kopek tuy ajanimo 2 1

Kedi Tüyü ve Köpek Tüyü Kist Yapar mı?