in

Caretta Carettalarda Sevindirici Artış

Akdeniz ülkeleri arasında caretta carettaların en önemli yuvalama alanlarına sahip kentlerin başında gelen Antalya’da, bu yıl yuva ve yavru çıkışında büyük artış yaşandı.

Türkiye’deki 21 caretta caretta yuvalama alanından 9’una ev sahipliği yapan Antalyalya’nın bazı bölgelerinde, bu yıl yuva ve yavru sayısı açısından büyük artış yaşandı. Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan caretta carettalarda, alınan tedbirler ve insanların bilinçlenmesiyle yuva ve yavru sayısı her yıl artarken, bu yıl, Antalya’nın en önemli yuvalama sahillerinden Çıralı’da, son 20 yıldır ilk kez 150 yuva kaydedildi.

carettacarette 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kayıt tutulan Çıralı’da, geçen yıl 70 olan yuva sayısı, bu yıl 150’ye ulaştı. Belek’te ise geçen yıl bin 600 olan yuva sayısı bu yıl 2 bini aştı.

carettacarette 3

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil, Antalya’daki 9 yuvalama alanında yavru çıkışlarının hızla sürdüğünü söyledi. Carettaların neslinin sürdürülmesi için sivil toplum kuruluşları, üniversite, belediyeler ve yerel halk ile el ele çalıştıklarına dikkati çeken Kamil, güvenlik önlemleri, plajlardaki denetimler ve insanların bilinçlenmesiyle sağlıklı yavruları denizle buluşturduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elazigda4yavruyaannelikyapankopek 1

Sokağa Terk Edilen 4 Yavruya Elazığ Hayvan Hastanesi’ndeki Köpek Annelik Yaptı

bogaburcukediveözellikleri

Boğa Burcu Kedi ve Özellikleri