in

Canlı Hayvan Ticaretinde Yeni Felâket! Kimyasala Maruz Kalmış Hayvanlar Geliyor

28 bin büyükbaş hayvan ile birlikte Türkiye’ye doğru yola çıkan NADA gemisindeki hayvanların zehirli kimyasallara maruz kaldığı ortaya çıktı. NADA gemisinin 9 Nisan 2018 tarihinde İskenderun limanına varması bekleniyor.

Şubat ayında Brezilya’dan Mersin limanına canlı hayvan getiren NADA gemisindeki skandal, hem hayvanlara uygulanan işkence hem de insan sağlığı için oluşturduğu tehdit ve çevre için yarattığı felâketler ile medyaya yansımıştı. AKP hükümetinin “ucuz et” politikası kapsamında yaptığı canlı hayvan ticareti, beraberinde büyük riskleri de getirmeye devam ediyor.

img 1137

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAYVANLAR ZEHİRLİ KİMYASALLARA MARUZ KALDI

Son olarak, Brezilya medyasında yer alan haberlere göre, bugün 28 bin büyükbaş hayvan ile birlikte Türkiye’ye doğru yola çıkan NADA gemisindeki hayvanlar, Vila do Conde kentinde yaşanan çevre faciası yüzünden zehirli kimyasallara maruz kalmış durumda. Brezilya’nın kuzeyinde madencilik tesislerinin bulunduğu kentte 17 Şubat’ta yaşanan aşırı yağış nedeniyle, limanın 2 km uzağındaki Hydro Alunorte adlı madencilik şirketinin tanklarından taşan atıklar, tüm bölgeyi ve ırmakları krom, kurşun, boksit, alüminyum ve sodyum hidroksit gibi zehirli metaller ile doldurdu. Sorumluluğu üstlenen şirket, çevreye verdiği zarar için büyük ceza ödeyecek ama sorun bununla bitmiyor.

img 1139

HAYVANLARA KİRLİ SU İÇİRİLDİ

Brezilya’da halk sağlığını korumak için çalışan Evandro Chagas Enstitüsü, olay üzerine metallerin tüm havzayı etkilediğine dair bir rapor yayınlayarak yerel halkın su ihtiyacının içilebilir su ile karşılanması gerektiğini bildirdi. Fakat aylardır NADA’ya yüklenmek üzere bölgede bulunan hayvanlara bu kirli sular içirilmiş durumda.

screen shot 2018 03 26 at 9.15.17 pm

HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHDİT

Geçen hafta Brezilya Barosu’nun üyelerinden Maira Valez, bu olayın Türkiye’de halk sağlığı açısından oluşturduğu tehdit hakkında da uyarıda bulundu. Ancak Brezilya Tarım Bakanlığı, geminin bir an önce yola çıkarılmasını sağlamak için, hayvanların gemiye yüklendikten sonra indirilmelerinin sağlık riski nedeniyle mümkün olmayacağını açıkladı. Brezilyalı kaynaklar, bakanlık yetkililerinin geminin Panama bandıralı olduğunu, birkaç ülkeye canlı hayvan taşıdığını ve hastalık mikrobu taşıyabileceğini söylediklerini bildiriyor. Maira Valez, Brezilya tüketici kanunlarına uygun olmayan “ürünlerin” satışının yasak olduğunu belirtip, bu ticarete konu olan hayvanların Brezilya halkına satılamayacağını söylüyor. Bu durumda Brezilya hükümeti, kendi halkına sağlık riski nedeniyle satamayacağı hayvanları Türkiye’ye gönderiyor.

NADA gemisinin 9 Nisan 2018 tarihinde İskenderun limanına varması bekleniyor. 28 bin hayvanı Türkiye’ye satan firma, Brezilya’da daha önce şubat ayında skandala yol açan Minerva Foods; Türkiye’de bu hayvanları satın alan firma ise, Ankara merkezli Angos Hayvancılık.

Kaynak: Zülal Kalkandelen – ABC Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanıyla Seyahatlere Çıkan Gezgin Kedi Simonöç

İnsanıyla Seyahatlere Çıkan Gezgin Kedi Simon

Sahte Polisler Ev Sahibini Bağladıktan Sonra Köpeğini Çaldılaröç

Sahte Polisler 70 Yaşındaki Ev Sahibini Bağladıktan Sonra Köpeğini Çaldılar