in

Çankırı, 8 Milyon Yıl Önce Afrika’ya Benziyordu

Çankırı’da çıkan fosiller, bölgenin 8 milyon yıl önce adeta Afrika Kıtası gibi olduğunu gösteriyor.

cankırı-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çankırı‘nın Fatih Mahallesi‘nde 1997’den beri devam eden kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 milyon yıllık fosillerin de bulunduğu kalıntılara ulaşıldı. 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla kazı alanına dönüştürülen alanda bugüne kadar yaklaşık 3 bin 500 fosile ulaşıldı. Kazılardan ortaya çıkan fosiller, bölgenin 8 milyon yıl önce Afrika’nın bugünkü haline çok benzediğini gösteriyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji  Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında devam eden kazıda bu  dönem çeşitli üniversitelerden 10’nun üzerinde öğrenci görev alıyor. Prof. Dr. Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılı kazı çalışmalarını  başlattıklarını dile getirdi.

cankırı-5

Kazılarda çok sayıda canlı türüne rastladıklarını belirten Prof. Dr. Erol, “Bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, su samuru ve kılıç dişli kaplan olmak üzere 20’nin üzerinde türün kalıntılarına ulaşıldı. Burası omurgalı fosil yatağı ama günümüzdeki hayvanların yaşadığı yerlerden çok farklı. Burayı kafamızda canlandırırken Afrika ortamını düşünmek lazım” diye konuştu. Ayrıca, “Bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, su samuru ve kılıç dişli kaplan olmak üzere 20’nin üzerinde türün kalıntılarına ulaşıldı”  dedi.

cankırı-4

Bölge Dünyada Tanınır Hale Geldi

Bölgenin dünyada tanınır hale geldiğini aktaran Erol, “Bölgede kazı çalışmalarına 1997’de başladık. 200’den beri de Bakanlar Kurulu kararıyla kazı yapıyoruz. Çorak yerleri artık herkes tanıyor, biliyor. Katıldığımız birçok konferansta bölgeyi anlatıyoruz. Ulusal ve uluslararası literatüre girdi.”  ifadelerini kullandı.

Kazı alanının bugünden çok farklı bir bitki örtüsüne sahip olduğunu dile getirilirken, “Eskiden çorak yerler kurak diye düşünürken son yıllarda bulduğumuz hayvan fosilleriyle buranın kurak bir yer olmadığını görüyoruz. Bölgede nehir yataklarının, ormanlık alanların ve geniş savanalı ortamların  olduğunu, bulduğumuz hayvan fosillerinden görüyoruz. Çorak yerler günümüz Çankırı’sını hiç yansıtmıyor. Burayı çok güzel bir galeri ormanına sahip iyi bir nehir yatağı olan bir yer olarak kafamızda canlandırmak lazım.”

cankırı-2

“Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi”nin Afrika’yı anımsattığını belirten Ayla Sevim Erol, şunları söyledi: “Burası omurgalı fosil yatağı ama günümüzdeki hayvanların yaşadığı  yerlerden çok farklı. Burayı kafamızda canlandırırken Afrika ortamını düşünmek lazım. Çorak yerler, su kaynakları bulunan ve Afrika’daki galeri ormanlarına  benzeyen bir ortama sahip. Çıkan hayvan fosillerinin tanımlanmasıyla birlikte  bölgenin günümüz Afrikasına benzerliği dikkatimizi çekiyor.” Bölgeye özgü hayvan türlerinin bulunduğunu kaydeden Erol, “Burada  bulduğumuz pek çok hayvan şu anda burada yaşamıyor. Gergedangiller, atgiller,  kılıç dişli kaplanlar şu anda bölgede yaşamıyor. Fosil yatağında daha önceki  yıllarda bu fosilleri bulduk. Kazılarımıza yeni başladık ve yeni fosiller çıkmaya  başladı. Bu seneki kazılarda yeni sürprizler bekliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan 1

Hayvan Dostlarımızdan Birbirinden Komik “Ne yapıcan, sokağa mı atıcan?” Capsleri

starwars

Star Wars Karakterlerinin Kedileri Neye Benzerdi?