in ,

Cana Kıymak Bu Kadar Kolay mı!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde iki sokak köpeği, boyunlarından bir ağaca asılmış halde bulunması büyük tepki yarattı. Cana kıymanın bu kadar kolay olmaması ve yaptırımların caydırıcı olması için kamuoyu oluşturmak ve dilekçe yazarak başvuru yapmak gerektiği bir kez daha ortaya çıktı.

Canakkale'nin Gokceada Ilcesi' iki sokak kopegi, boyunlarindan bir agaca asilmis halde bulundu.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde iki sokak köpeği, boyunlarından bir ağaca asılmış halde bulundu. İlçe mezarlığında dolaşan vatandaşlar, ağaca asılmış iki köpek cesedi gördü. Vatandaşlar, cep telefonu ile çektikleri görüntüleri sosyal medyadan paylaştı.

Görüntüleri izleyen hayvanseverler ise duruma tepki gösterdi. Videoyu çeken kişi, hayvansever derneklerinin bu konuyla ilgili bir an önce çalışma yapması ve konuyla ilgilenmesi gerektiğini vurguladı. Sosyal paylaşım sitelerinde video altına yorum yapan hayvanseverler de, bu vahşeti yapanların bir an önce bulunarak cezalandırılmasını istedi.

Gökçeada kaymakamlığına ve medyasına tepkinizi dile getiren dilekçe yazabilirsiniz

HAYTAP tarafından dile getirilen “Lütfen siz de duyarlı olun ve tepkinizi yasal yolla dile getirin” temennisiyle, cana kıymanın bu kadar kolay olmadığını düşünüyor ve konuyla ilgili dilekçe örneğini sizinle paylaşıyoruz.

https://www.facebook.com/HAYTAP/videos/1328364470522819/


T.C.

Gökçeada Belediye Başkanlığı’na / Orman ve Su İşleri Müdürlüğüne
Gökçeada Kaymakamlığı’na                                                                                            02.02.2016
Konu: Çanakkale Gökçeada’da ilçe mezarlığında ağaca boyunlarından asılı halde bulunan 2 köpek ile ilgili soruşturma istemim.

Çanakkale şehrinin Gökçeada ilçesinde İlçe Mezarlığı’nda dolaşan bir kişi ağaca asılı halde bulunan iki köpek cesedine rastlamış ve bunu fotoğraflayıp ve bu vahşeti videoya alıp sosyal medyada paylaşmıştır.
Bilerek ve isteyerek vahşice hayvan öldüren bir birey, sorumlu olduğunuz bölge sınırları içerisinde ve dahilinde ülke genelinde, insan hayatı ve toplum huzurunu tehdit etmektedir. Bu kişi ya da kişilerle çocuklarımızın aynı sokakları paylaşıyor olmasının bizler kadar sizleri de tedirgin ettiğini düşünmekteyim. Bu vahşice cinayet 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 1. ,6. ve 14 maddelerine aykırıdır. Bu nedenle bu cinayeti işleyen kişi ya da kişiler hakkında gerek kamusal sorumluluğunuzu gerekse vicdanınızı göz önünde bulundurarak fail ya da failler hakkında gereğini arz ederim.
İsim –
T.C No . –
Adres .
Tel. –
E-Mail.
EK 1 Hayvanları Koruma Kanunu
Kanun No. 5199
Kabul Tarihi: 24. 6. 2004
BİRİNCİ KISIM
Genel Hükümler
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Tanımlar ve İlkeler
Amaç
MADDE 1. – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

İKİNCİ KISIM
Koruma Tedbirleri
BİRİNCİ BÖLÜM
Hayvanların Sahiplenilmesi, Bakımı ve Korunması
Hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı
Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması

MADDE 6. – Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.

EK 2 Yasaklar
MADDE 14. Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:
a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önce İnsan Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun ajanimo 4 1

HAYTAP, Ankara’daki Kangal İçin Dilekçe Verdi

panda evlat edinme ajanimo 2 1

Panda Evlat Edinmek İsteyen El Kaldırsın