in

Cami İmamının Sokak Hayvanları için Koyduğu Mamalardan ‘Tilkicik’ de Nasipleniyor

Sivas’ta imam hatip Halil İbrahim Yüceal’ın cami bahçesinde beslediği tilkiyle olan diyaloğu ve dostluğu yürekleri ısıtıyor.

Kent merkezi Yeşilyurt Mahallesi Asrı Saadet Camii’nde imam hatip olarak görev yapan 57 yaşındaki Halil İbrahim Yüceal, 16 yıldır görev yaptığı caminin bahçesini diktiği ağaçlarla ve güllerle adeta parka çevirdi. Yüceal, cami bahçesine bıraktığı yem ve suyla da sokak hayvanlarını besliyor. Yüceal’ın misafirleri arasında ‘Tilkicik’ ismini verdiği bir tilki de var. Cami imam hatibinin elleriyle beslediği tilkiyle dostluğu dikkat çekiyor. Yüceal, tilkiyi elleriyle beslediği anların sosyal medyada paylaşılmasıyla izleyenlerin takdirini topladı. Görüntülerde Yüceal’ın tilkiyle diyaloğu izleyenleri hem gülümsetti hem de yüreğini ısıttı.

“Hayvanlara merhamet etmeyen insanlara da merhamet etmez”

Cami bahçesinde çevre düzenlemesini kendi imkanlarıyla yaptığını belirten Yüceal, “Camimiz gerçekten çevre olarak bahçesiyle çok güzel bir cami. İmam hatiplik görevini zevkle yapıyorum. Aynı zamanda camimizin ağaçlarıyla, çevresiyle elimden geldiği kadar ilgilenmeye çalışıyorum. Yaptığım işten memnunum Dünyaya bir daha gelsem yine imam hatip olmak isterim. Camimizin bahçesine gelen bazı hayvanlar var. Vahşi hayvanlar dahi camimize gelip buradan besleniyorlar. Özellikle tilki, sansar camimize gelip besleniyorlar. Elimden geldiğince hayvan sevgisini insanlara tanıtmaya çalışıyorum. İnşallah bu konuda başarılı olurum. Çünkü, gerçekten merhamet hayvanlardan başlıyor. Hayvanlara merhamet etmeyen insanlara da merhamet etmez. Bizim dinimiz, merhamet dinidir“ dedi.

Tilki caminin müdavimi oldu

Tilkinin 2 yıldır cami bahçesine dinlenmeye geldiğini ve cami bahçesinde bulunan bir ağacın altında barındığını belirten Yüceal, “Geçenlerde bir tilki gelmişti, arada sırada gördüğüm tilkiydi. O gün biraz daha fazla yaklaştı, ben bisküviyle beraber çay içerken ona da ikramda bulundum. Baya yaklaştı, bir muhabbetimiz oldu. Camimize yakın bir yerde barınıyor. Yaz, kış gelir. Buranın müdavimi diyebilirim. Kendisiyle beraber 2-3 tane de arkadaş getirmeye başladı. Benim cemaatim, hayvanlarla ilgilendiğimi bilirler. Onlar da örnek alıyorlar. Ağızsız, dilsiz tabir ettiğimiz bu hayvanları koruyup kollayalım. Kesinlikle zarar vermeyelim“ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEDAS Goc Yolundaki Kuslarin Zarar Gormemesi icin Calisiyor

SEDAŞ, Göç Yolundaki Kuşların Zarar Görmemesi için Çalışıyor

Tugba Ozaydan sokak hayvanlari icin anlamli bagis

Tuğba Özay Barınak Hayvanları için Bağışta Bulundu