in

Cameron’ın Onur Listesine ‘Kedi Larry’ Alınmadı

İngiltere’de geçen ay başbakanlık görevinden ayrılan David Cameron’ın Kraliyet nişanına layık görülmesi çerçevesinde hazırladığı onur listesine, kendisine yakın isimleri eklemesi tartışma yarattı. Öte yandan listede Başbakanlık ofisinin ‘fare avcısı görevlisi’ kedi Larry’nin yer almaması da hayal kırıklığı yarattı.

larry5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İngiltere basınına sızan listede, Cameron’ın kabinesinden eski bakanlar Philip Hammond, Michael Fallon, David Lidington ve Patrick McLoughlin yer aldı. Sosyal medyada birçok kişi, eski Başbakan’ın sık sık ne kadar sevdiğinden bahsettiği kedi Larry’nin onur listesinde olmamasını eleştirdi.

Başbakanlık ofisinde fareleri yakalamakla görevli Larry’nin listede yer almamasını eleştiren birçok kişi, sosyal medyadan sitemlerini paylaştı.

larry2

Kamu Düzeni Standartları Komitesi eski başkanı Sir Alistair Graham da, eleştirilere katılarak “Listedeki tüm bu insanların normalde uygulanan kriterlere uyduğunu söylemek çok zor. Kedi Larry’nin listede olmamasına çok şaşırdım” diye yazdı.

larry3

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Times, Cameron’ın onur listesinde yer verdiği 48 isimden bazılarının, kendi dönemindeki bazı başbakanlık çalışanları, Avrupa Birliği (AB) referandumu sürecinde ülkenin Birlik’te kalması yönündeki kampanyayı destekleyen kabinesindeki isimler ve kampanya bağışçıları ile o dönem liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti bağışçılarından oluştuğunu öne sürdü.

Times’ın sızdırdığı listeye göre, Cameron’ın başını çektiği, ülkenin AB’de kalması için yürütülen referandum kampanyasının önde gelen isimlerinden Will Straw kumandanlık nişanına aday isim olarak listeye alınırken, Cameron’ın kampanyası ile Muhafazakar Parti’nin bağışçıları Ian Taylor ve Andrew Cook‘un da şövalyelik nişanı için listeye uygun görüldüğü dikkati çekti.

larry4

Öte yandan İngiltere Başbakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Görevden ayrılan Başbakan’ın istifa onur listesi hazırlaması standarttır. Listede yer alan isimler, eski Başbakan’ın takdirine kalmıştır” denilerek, görevi Cameron’dan devralan İngiltere Başbakanı Theresa May’in, listeye müdahalede bulunmayacağı bildirildi.

Ülkede, 23 Haziran’da yapılan AB referandumunda Birlik’ten ayrılma (Brexit) yönünde sonuç çıkmasının ardından, ülkenin Birlik’te kalmasından yana kampanya yürüten David Cameron görevini bırakacağını ilan etmişti.

Kaynak: Sputniknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan esek sütü

Dünyanın En Pahalı Peynirinin Sırrı: Eşek Sütü

filkuşu

Fil Kuşunun Nesli Neden Tükendi?