in

California’da Pet Shop’lar Sadece ‘Kurtarılmış’ Hayvanları Satabilecek

Hayvan hakları gruplarının “olumlu bir adım” olarak nitelendirdiği yeni yasa ile barınaklarda uyutulan hayvan sayısının azalacağı belirtiliyor.

ABD’nin California eyaletinde 1 Ocak’tan itibaren Pet Shop’larda (evcil hayvan dükkanlarında) sadece hayvan barınaklarından gelen kedi, köpek ve tavşanlar satılabilecek. California, ABD’de bu uygulamanın başladığı ilk eyalet olacak.

Yasağa uymayan işletmelere 500 dolar ceza kesilecek.

kurtarilmishayvansatisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan hakları grupları yeni yasayı “olumlu bir adım” olarak nitelendirdi.

Bu gruplar, ticari kazanç için hayvan yetiştirilen bu sektörün giderek büyümesinin hayvanlara kötü muameleye zemin hazırladığını, birçok hayvanın fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldığını söylüyor.

ABD’de her yıl 1,5 milyon hayvan uyutuluyor

ABD’deki barınaklara her yıl ortalama 6,5 milyon hayvanın getirildiği ve bunlardan 1,5 milyonunun uyutulduğu belirtiliyor.

104991133 gettyimages 866517654

California Eyalet Meclisi’nde 2017 sonunda kabul edilen yasayla Pet Shop’lardaki her hayyanın, barınaktan alındığını kanıtlayacak sertifikası olacak. Yasa, doğrudan hayvan sahiplerinden alınan hayvanlar için bir düzenleme içermiyor.

Yasa tasarısını sunan milletvekili Patrick O’Donnell, “Bu yasa, sadece 4 ayaklı dostlarımızın değil, hayvan barınakları için her yıl yüz milyonlarca dolar ödeyen vergi mükellefllerinin de yararına” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuscennetikatliam

Kuş Cennetinde Ördek Katliamı… Kar Maskesi Takıp Yakın Mesafeden Vurdular!

deveyesiddet

Çanakkale’de Deveye Şiddet İsyan Ettirdi!