in

Çağan Irmak’ın Orman Yangınlarına Instagramdaki Tepkisi Ağır Oldu!

Antalya’nın Kumluca ilçesinin Adrasan Mahallesi’nde üç gün önce başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Yangınların aşırı sıcaklar yüzünden çıktığı söylense de ormanlarımızın kasıtlı olarak yakıldığı görüşü önemli bir tartışma konusu.

Yazın gelmesiyle beraber ülkemizin farklı yerlerinden, özellikle de Ege ve Akdeniz taraflarından orman yangını haberleri gelmeye başladı. Çağan Irmak, yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığını düşünenlerden sadece birisi. Ünlü yönetmen, orman yangınlarından  duyduğu üzüntüyü kendi instagram hesabından paylaştığı ağır eleştirileriyle dile getirdi.

caganırmak-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“İnsan bu alevle nasıl yaşar? İnsan yanmaz mı kendi yarattığı bu kızılca kıyamette? Betonseviciler, paranın peşinde koşan zavallılar bilmiyor mu kendi evlatlarının mezarını kazdığını? İki üç yıl sonra buralara imar izni çıkacak ve bazı insanlar buralarda tatile gidecek 5 yıldızlı katil otel sahiplerinin kurduğu, katil beton yığınlarına… Yıllardır değişmedi bu sistem… Bu düzen. Ezberledik artık ve alıştık işte …Ve unutacaklar evlatlarımızın mezarları üzerinde tatil yapıp buzlu içkilerini yudumlarken. Ölmüyoruz, öldürüyoruz… Keşke buna sebep olanlar ölse de doğa yaşasa. Neden mi? İnsanoğlu nasıl bu denli zalim olabildiğini kendine sormayı yıllar önce unuttu zaten… Yılana sor, kaplumbağaya sor, kuşa, böceğe sor nasıl yandığını anlatsın sana. Ağaca sor, tilkiye sor, ufacık karıncaya sor dile gelsin de insanın zalimliğini anlatsın sana…Dilerim o nefret ettiğiniz toprak tükürür cesetlerinizi…. Siz yaktınız, siz yaptınız, katilsiniz… Düşmansınız bu ülkeye. Dilerim evlatlarınız yaşar ama yaşarken mezarlarınıza tükürür. #evladinicinbiragacdik. Lütfen bu tagi paylaşın. Çoğalalım, çoğaltalım ve aldığımız nefesi geri verelim doğaya. Çocuklarımız var, toprağımız var ama ağaçlarımız yok artık. Nasıl yaşayacağız onlarsız?  #evladinicinbiragacdik @armanayse var mısın bi röportaja ? bu kez teklif benden geliyor. Lütfen siz de koyduğunuz foto altlarında bu tag i kullanın. ”

cagan-ırmak-3

Çağan Irmak instagramdaki paylaşımında  Ayşe Arman’a da röportaj teklifinde bulundu. Vatandaşları duyarlılığa ve ağaç dikmeye davet eden ünlü yönetmen, #evladinicinbiragacdik hastagı ile çok sayıda insana ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

Ayşe Arman‘dan yanıt gecikmedi. Çağan Irmak’ın sözlerini destekleyen bir yazı yazarak aynı zamanda röportaj teklifine de olumlu baktığını göstermiş oldu.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaza2

Muhabbet Kuşu, Kaza Yapan Ailenin Hayatını Kurtardı

onecıkan 18

Arjantin’deki Buenos Aires Hayvanat Bahçesi Kapatılıyor