in

Büyükçekmece’de Yaşam Yabani Ördeklerle Renklendi

Büyükçekmece Belediyesi tarafından Büyükçekmece Dalyanı’nda yapılan temizliğin ardından yabani ördekler ve kara sırtlı martılar, Büyükçekmece’de yeniden yaşam alanı buldu.

Yabani Ördekler, Büyükçekmece'de Yaşam Alanı Buldu-ajanimo-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Büyükçekmece Belediyesi, Büyükçekmece Dalyanı’nda bulunan atık maddelerin temizlenmesi kararı almıştı. Yapılan temizliğin ardından Büyükçekmece’ye uğramayan kuş türlerinden olan yabani ördekler ve kara sırtlı martılar, Dalyan ve çevresinde yeniden yaşayacak bir ortam buldu. Göl ve çevresinde kaçak avcılığın da önlenmesi, kuş türlerinin artmasını sağladı.

“Avcılara geçit vermeyeceğiz”

Büyükçekmece'de Yaşam Yabani Ördekleriyle Renklendi

Belirli günlerde hayvanları fotoğraflamak için Dalyan’a gelen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Tüfeğini alıp buraya avlanmaya gelen insanlar vardı. Bizler de bunu zabıta ve polisle ortaklaşa tedbir aldık. Avcılığı tamamen burada kuruttuk diyebilirim. Buralarda kara sırtlı martı hiç görmemiştik diyebilirim. Kara sırtlı martı, sumru, envai çeşit türde renkte yabani ördekler, kara batak, balıkçıl ve birçok kuş şehrimizi ziyaret başlayıp Büyükçekmece’de sürekli kalmaya başladılar. Sonuç olarak Büyükçekmece’deki kuş çeşidi her geçen gün arttı. Bu, İstanbullular için çok önemli bir değerdir. Hem bizim, hem de İstanbulların Büyükçekmece çevresindeki bu muhteşem canlılığı koruması gerekiyor” sözleriyle temizlik sonrası, uzun yıllardır göl ve baraj çevresinde almış olduğu tedbirlerin olumlu yönde etki gösterdiğini ifade etti.

“Balık türlerinde de artış oldu”

Yabani Ördekler, Büyükçekmece'de Yaşam Alanı Buldu-ajanimo-1

Dalyan’da yapılan temizlik sonrası balık türlerinin de arttığını ifade eden Başkan Akgün, “Bir yıl içerisinde bu kadar çok balık türünün geleceğini tahmin etmemiştik. Hem balık hem kuş hem de bitki florası bakımından Büyükçekmece Gölü ve çevresinde her geçen gün zenginliğimiz artmaya başladı. Bu 15-20 yıldan beri aldığımız tedbirlerin bir sonucu olarak gözüküyor” diye konuştu.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Büyükçekmece Belediyesi önce yaşamımızın yeşil renklerini katletmekten vazgeçsin. Albatros’u hala inatla satmaya çalışan bir belediye başkanının bu görüntüleri sadece halkla ilişkiler çalışmasıdır.

    Sen 30.000 m2 bir yeşil alanı satmaya çalış olmayınca, üzerindeki ağaçları kes doğayı yok et, çitlerle çevir, sonra ülke gündemi yoğunlaştığında tekrar ihaleye çıkart.
    Sonra gel ördeklere ekmek atarken PR çalışması yap. Kısacası “Yemezler!! ”
    #AlbatrosHalkındır #AlbatrosSatılamaz #DirenBüyükçekmece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Küçük Bir Kız ve Kedilere Dair Güzel Bir Hikaye Ajanimo 13 1

Küçük Kız ve Kedilere Dair Keyifli Bir Görsel Hikaye

Dünyaları Gülüşüne Sığdıran Minik Kedi Rey Ajanimo 1 1

Dünyaları Gülüşüne Sığdıran Minik Kedi Rey