in

Büyükçekmece’de “Hidrojen Siyanür” Alarmı: 19 Hayvan Hayatını Kaybetti

Büyükçekmece’de boş bir araziye dökülen kimyasal madde nedeniyle koyun ve tavuklar öldü.

Kamiloba Mahallesi TEM Otoyolu’nun bitişiğindeki araziye kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kimyasal bir madde döküldü. Alana yayılan sıvı madde nedeniyle bölgede otlayan 9 koyun ve 10’un üzerinde tavuk zehirlenerek öldü.

buyukcekmecede hidrojen siyanur alarmi 9284 dhaphoto2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlarının öldüğünü gören Halim Binici durumu Büyükçekmece BKamiloba Mahallesi TEM Otoyolu’nun bitişiğindeki araziye kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kimyasal bir madde döküldü. Alana yayılan sıvı madde nedeniyle bölgede otlayan 9 koyun ve 10’un üzerinde tavuk zehirlenerek öldü. Hayvanlarının öldüğünü gören Halim Binici durumu Büyükçekmece Belediyesi’ne bildirdi.

Büyükçekmecede Hidrojen Siyanür Alarmı 19 Hayvan Hayatını Kaybetti2

Bölgeye AFAD ve İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri de sevk edildi. Alanı güvenlik çemberine alan ekipler, özel kıyafetlerini giyerek incelemelerde bulundu. Kimyasal sıvıdan numune alan ekipler, bulguları incelemek üzere laboratuvara götürdü. Araziye yakın bölgede bulunan bir evde yaşayanlar da geçici olarak tahliye edildi. AFAD’ın yaptığı incelemelerde kimyasal maddenin siyanür hidrojen siyanür olduğu tespit edildi.

buyukcekmecede hidrojen siyanur alarmi 9284 dhaphoto8

Ölen hayvanlar ise kepçe ile kazılan çukura kireçlenerek gömüldü.elediyesi’ne bildirdi. Bölgeye AFAD ve İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri de sevk edildi. Alanı güvenlik çemberine alan ekipler, özel kıyafetlerini giyerek incelemelerde bulundu. Kimyasal sıvıdan numune alan ekipler, bulguları incelemek üzere laboratuvara götürdü. Araziye yakın bölgede bulunan bir evde yaşayanlar da geçici olarak tahliye edildi. AFAD’ın yaptığı incelemelerde kimyasal maddenin siyanür hidrojen siyanür olduğu tespit edildi. Ölen hayvanlar ise kepçe ile kazılan çukura kireçlenerek gömüldü.

buyukcekmecede hidrojen siyanur alarmi 9284 dhaphoto4

Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor. Hidrojen siyanürün yayıldığı alandaki toprak, kepçelerle kazılarak imha edilmek üzere kamyonlara yükleniyor.

“Bu Bir Çevre Katliamı”

Çalışmaları yerinde takip eden Çevre Koruma Müdürü Çağlayan Gürsel, “Dün öğle saatlerinde bir tanker TEM Otoyolu’ndan alana kimyasal madde boşaltmış. Yapılan incelemelerde maddenin hidrojen siyanür ve formaldehit olduğu tespit edildi. Bu zehirli madde. Tarım topraklarına inmiş durum. Kirlenmiş toprağı temizlemeye çalışıyoruz. Kamyonlara yükleyip imha edeceğiz. Bu bir çevre katliamı” diye konuştu.

ek bilgi ve fotograflarla buyukcekmecede hidrojen siyanur alarmi 1579 dhaphoto1

“Büyükçekmece Göl Havzası Büyük Bir Tehdit Altında”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise “Bu insanlıktan nasibini almamış kişiler, 3-5 kuruş uğruna, çok özel şartlarda imha edilmesi gereken atığı Büyükçekmece göl havzası boş diye getirip buraya dökebiliyorsa; yarın TEM Otoyolu’ndan Büyükçekmece Gölü’nün tam ortasına dökerse ne yapacağız? Daha önce de Büyükçekmece’de buna benzer olaylar yaşanmıştı. Ben, İstanbul’un en önemli havzası olan Büyükçekmece su toplama havzasının korunmasından korkmaya başladım. Bu bir vahşet. Hem kaçak hafriyat dökümünden hem de zehirli kimyasal atık maddelerin dökümünden ötürü Büyükçekmece göl havzası büyük bir tehdit altında” ifadesini kullandı.

ek bilgi ve fotograflarla buyukcekmecede hidrojen siyanur alarmi 1579 dhaphoto5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havlamayan köpek istiyorumöç

‘Bu Köpek Havlıyor’ Diyerek Tüketici Heyetine Başvurdu

Floridalı Ailenin Yüzme Havuzuna Timsah Girdiöç

Timsah, Floridalı Ailenin Yüzme Havuzuna Girdi