in

Büyükada’ya Çalıştırılmak için Yollanan At, Tekneden Düşerek Hayatını Kaybetti

Fayton işkencesi atlar için henüz faytona koşulmadan başlıyor. Cumartesi gecesi bir at, sömürülmek için çıkarıldığı yolculukta hayatını kaybetti.

Pazar sabahı Pendik sahiline vuran bir at cesedi görenleri şoke etti. Atın cumartesi gecesi Tuzla’dan Büyükada’ya faytonlarda çalıştırılmak üzere kaçak yolla götürülmeye çalışıldığı sırada tekneden düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi.

Büyükadaya Çalıştırılmak için Yollanan At Tekneden Düşerek Hayatını Kaybetti 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2017 Temmuz’unda görülen ‘Ruam’ hastalığı nedeniyle karantina altında olan Büyükada’ya at girişinin yasak olamasına rağmen kaçak yollarla atlar Ada’ya sokulmaya devam ediyor.

Yaşanan bu üzücü olay, her yıl yüzlerce atın hayatını kaybetmesine neden olan ve atların tüm yaşamlarının esir altında geçmesine sebep olan faytonların korkunç yüzünü bir kez daha ortaya koyuyor.

Bayram tatili ve ücretsiz ulaşım sebebiyle ziyaretçi akınına uğrayan adalarda yüzlerce kişi faytonlara binmeye devam ediyor. Özellikle yaz aylarında, sıcak havanın ve saatlerce çalıştırılmanın etkisi ile onlarca hayvan baygınlık geçiriyor hatta hayatını kaybediyor.

Ruam karantinasi sebebiyle adalara at girişi yasak olmasına rağmen, Büyükada’ya kaçak yollarla, atların yaşamı hiçe sayılarak teknelere koyularak Büyükada’ya götürüldüğünü söyleyen Faytona Binme Atlar Ölüyor İnsiyatifi sözcüsü Elif Ertürk konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Büyükadaya Çalıştırılmak için Yollanan At Tekneden Düşerek Hayatını Kaybetti 1

“Şimdiye Kadat Kaç Atın Bu Şekilde Öldüğünü Bilmiyoruz”

“Pazar sabahı Pendik sahilinde henüz birkaç saat önce yaşamını yitirmiş olduğu belli olan bir atın cansız bedenini gördük. Faytoncu çetesinin yine Büyükada’ya kaçak yolla atı tekneye koyup Büyükada’ya götürmeye çalışttığını öğrenidik.. Kaç atın teknede giderken düştüğünü, yaşamını kaybettiğini bilmiyoruz.

Adalara at girişi yasak olmasına rağmen, seçim, siyaset gündemi veya faytoncu çetesiyle işbirliği içinde olan yetkili kimler varsa bu işte suç ortağıdır. Atlar hergün ölüyorlar, bekleyecek zaman değil artık, hayvansever olsun olmasın, artık her insan Adalarda can çekişen, işkence gören, yaşamını kaybeden at görmek istemiyor. Faytonculuğun yasaklanması toplumsal uzlaşı ve huzurun tesisi açısından da son derece elzemdir artık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeklerini Zehirleyerek Öldüren Katilleri Arıyoröç

Köpeklerini Zehirleyerek Öldüren Katilleri Arıyor

Çeşmenin Deniz Tutkunu Köpeği Miçoöç

Çeşme’nin Deniz Tutkunu Köpeği ‘Miço’