in

Büyükada’da RUAM Hastası At Kanlar İçerisinde Bulundu

Büyükada’da tur yolunda başıboş olarak terk edilmiş atın içler acısı halini gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Çipsiz olduğu ve adaya kaçak yollardan sokulduğu iddia edilen ata RUAM teşhisi konulurken, atın içler acısı hali kameralara yansıdı.

Olay geçtiğimiz hafta Büyükada’da meydana geldi. Büyükada’da tur yolunda dolaşmaya çıkan vatandaşlar atın ağzı kan içindeki içler acısı halini gördü. Bu arada ahırlardan geldiği iddia edilen bir Türkmen tarafından ahırlara götürülmek istenen at vatandaşların devreye girmesi sonucu engellendi. Öte yandan atın çipsiz olduğu ve adaya kaçak olarak sokulduğu iddia edildi. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri olay yerine geldi. Yapılan inceleme sonrası ata RUAM teşhisi konulduğu öğrenildi. RUAM teşhisi konulan at yetkililerce iğne ile öldürüldü.
Halk arasında mankafa hastalığı olarak da bilinen Ruam hayvanlardan diğer hayvanlara veya insanlara bulaşabiliyor. Ruam, özellikle tek tırnaklıların akut ve kronik seyirli bulaşıcı bir hastalık İnfeksiyon deride solunum sisteminde ve iç organlarda nodül ve ülserlerin oluşması ile karekterizedir.

Büyükadada RUAM Hastası At Kanlar İçerisinde Bulunduöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul Adalar’da 2017 yılından beri RUAM karantinası var. Karantina sebebiyle yasal yollarla adaya at giriş çıkışı yasak olmasına rağmen faytoncular kaçak yollar ile adaya sömürülecek atları taşımaya devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

otobus soforu ile kopegin dostlugu

Otobüs Şöförü ile Köpek Arasında Bir Bardak Suyla Başlayan Dostluk

Harçlıkları Sokak Hayvanlarını Beslemeye Yetmeyince Omdusmana Başvuran 13 Yaşındaki Seda Nuröç

Harçlıkları Sokak Hayvanlarını Beslemeye Yetmeyince Omdusmana Başvuran 13 Yaşındaki Seda Nur