in

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyor?

Büyükada’da ormanlık alanda kazılan dev çukurlar hayvan hakkı savuncularını ayağa kaldırdı. Neden kazıldığı henüz bilinmeyen iki dev çukur havadan görüntülendi. Öte yandan Büyükada’da bulunan 80’e yakın atta RUAM hastalığı olduğu ve atların bu çukurlara gömüleceği iddia edildi.

Büyükada’da ormanlık alanda birkaç gün önce iki dev çukur kazıldı. Dev çukurlar Ada sakinlerinde merak uyandırdı. Çukurların ise neden kazıldığına dair resmi açıklama yapılmadı. Öte yandan, Büyükada’da bulunan 80’e yakın atta RUAM hastalığına rastlandığı, ve hastalık taşıyan atların öldürülerek bu çukurlara gömüleceği iddia edildi.

Adalara RUAM karantinası nedeniyle at giriş çıkışının yasak olmasına rağmen her yıl yüzlerce at faytonlarda sömürülmek üzere kaçak yollardan adaya sokuluyor. Yetkili makamların buna göz yumduğunu iddia eden hayvan hakkı savunucuları, öldürülen her at için at sahibine atın ücretinin ödeneceğini belirtiyor.

1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Konuyla ilgili Ajanimo.com’a açıklama yapan Faytona Binme Atlar Ölüyor İnsiyatifi Sözcüsü Elif Ertürk

“Uzun süredir Adalar’da ruam karantinasi olmasına rağmen buna uyulmadı ve Anadolu’dan sürekli Ada’ya atlar getirildi. Tüm yetkili kurumların bilgisi dahilinde yaşanan at girişlerine göz yumdular. Şimdi 100’e yakın sayıda atta RUAM çıktığı söyleniyor ve malesef bu hayvanlar öldürülecek. Toplu gömülecekleri çukurlar hazırlanmış… Yine herzaman olduğu gibi, yetkilililer; sorumlu davrandıklarını topluma açıklayacaklar… Hayvanlara ne kadar duyarlı olduklarından, Çok hayvansever olduklarından bahsedecek bu konuda 1, 2 twit paylaşacaklar, açıklamalarda bulunacaklar. Faytoncuların zararları tazmin edilecek, öldürülen At başına paraları ödenecek . 100 belki de daha fazla sayıda at acı içinde öldürelecekler. Bir süre sonra unutulacaklar yine” dedi

Adalarda faytonların bir an önce kaldırılmas gerektiğini söyleyen Ertürk sözlerine şöyle devam etti:

“Biz yaşam hakkı savunucuları, hayvan özgürlüğünü savunanlar olarak hiç unutmayacağız. Öfkemiz katlanarak büyüyor tüm sorumsuz yetkililere karşı. Adalarda tüm faytonlar kaldırılıncaya kadar inatla, kararlılıkla mücadeleye eskisinden daha güçlü sarılarak devam edeceğiz. Tek atın daha ölmesine tahammül etmeyeceğiz.”

RUAM gerekçesi ile onlarca atın öldürülüp açılna dev çukurlara gömüleceğini düşünen hayvan hakkı savunucuları, hem ölüm çukurlarını hem de atlı faytonların kaldırılmamasını protesto etmek için bugün saat 14:00’de İBB binası önünde buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpeklerde grip

Köpek Gribi Hakkında Her Şey

adalar

Adalar Kaymakamlığından Açıklama!