in

Bursa’da leylek yuvaları temizlendi

Bursa Karacabey Belediyesi tarafından her sene gerçekleştirilen leylek yuvalarının temizlenme etkinliği bu sene de ihmal edilmedi. Temizlik sonrası leylekler temiz yuvalarında görüntülendiler.

Karacabey Belediyesi, Avrupa Leylek Köyü olarak da bilinen Eskikaraağaç’ta geleneksel yuva temizleme etkinliğini 5. Yılda da gerçekleştirdi.

Leylek köyündeki tüm yuvalarda leylekler tarafından yuva yapımında kullanılan zararlı maddeler yuvalardan temizlendi. İnsanlar tarafından çevreye atılan zararlı maddelerin yuvalardan temizlenmesi ile yavru leyleklerin ölümleri engellendi.

Bu yılki etkinliğe Bursa Çakır Okulları öğrencileri ve Sivil Toplum Kuruluşları da katılarak gözlemlerde bulunuldu.

Leylek köyündeki tüm yuvaların zararlı maddelerden temizlendiği bu etkinliğe UEDAŞ ekipleri de mahalledeki elektrikleri kontrollü olarak keserek katkı sağladı.

VATANDAŞLARIN ATIKLARI GELİŞİGÜZEL ATMAMALARI ÜZERİNE FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ

Çalışmalara katılan Belediye Başkanı Ali Özkan etkinlik hakkında bilgi alırken, etkinliğe katılan öğrenci ve STK’lar ile de görüşmeler yaptı.

Özkan” Karacabey Belediyesi olarak, 5 yıldan beri leylek yuvalarını her bahar temizliyoruz. Leylekler, çevreden topladıkları çeşitli atıkları maalesef yuvalarına getiriyor. Ve bu atıklar, zaman zaman leyleklerin vücuduna dolanarak ölmelerine bile sebep olabiliyor. Bugün eğitimcilerimiz ve öğrencilerimiz de Bursa’dan geldiler, burada bir farkındalık çalışması için bulunuyorlar. Bu atıklara karşı, bu yörede yaşayan vatandaşların daha dikkatli, daha hassas olup, bunları gelişi güzel atmaması üzerine farkındalık oluşturacaklar” diye konuştu.

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELİŞTİREREK MODERN BİR ŞEKİLDE GELECEK NESİLLERE AKTARMAYA KARARLIYIZ

Belediye Başkanı Ali Özkan yaptığı açıklamada;

“Bizim kültürümüzde de doğaya hassasiyet var. Osmanlı döneminden beri Gurabahane-i Laklakan yani göç esnasında yaralanan leyleklerin tedavisine mahsus bir bakımevi bulunuyor. Ecdadımızın bu konudaki hassasiyeti de ortada. Biz de bu kültürümüzü geliştirerek, modern bir şekilde gelecek nesillere aktarma kararlılığındayız. Bu yaptığımız çalışmalara gençlerimizin, öğrencilerimizin ve tüm vatandaşlarımızın sahip çıkması bizi ziyadesiyle memnun ediyor. İyilikler böyle dalga dalga yayılacak inşallah. Bütün gençlerimizde doğa bilinci ve hayvan sevgisi oluşacak. Daha temiz, daha güzel, daha yeşil bir Türkiye’de yaşamak umuduyla” dedi.

Başkan Ali Özkan ayrıca ünü dünyaya yayılan dostluk hikayesinin baş aktörü Yaren Leylek’in şöhretini de sadece tanıtım ile değil, bilime ve çevreye de katkı sağlayacak şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

FARKINDALIK YARATARAK İNSANLARIN DAHA DUYARLI OLMALARINI HEDEFLİYORUZ

Etkinliğe katılan Çakır Okulları öğrencilerinden Elif Zeynep Ulusavaş;

“Biz okulumuzda WWF Kulübü açtık. Kulüp kapsamında, özellikle Karacabey’de bulunan leyleklerle ilgili bir proje yapmaya karar verdik. Misina ve ipler gibi insanların bıraktığı atıkların leylekleri olumsuz etkilediği ve bazı durumlarda özellikle yavru leyleklerin ölümle yüz yüze geldiğini gözlemledik. Bundan dolayı ‘biz ne yapabiliriz’ diye düşündük. Bunun için de leylek yuvalarının olduğu köylere gelip, insanları bilinçlendirmeye karar verdik. Bu sayede farkındalık oluşturarak insanların bu konuda daha duyarlı olmalarını hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Son olarak Karacabey Belediyesinin yıllardır yaptığı bu çalışmanın diğer belediyelere de örnek olduğunu, diğer belediyeler tarafından da böyle çalışmaların başladığı görülüyor.

Köydeki evinde 28 kediye birden bakıyor

Yavru köpeği dövüp çatıdan attı: Serbest kaldı!