in

Burdur Gölü Kuruyor, Kuşlar Gelmiyor

Su seviyesinin düşmesi ile kuruma noktasına gelen Burdur Gölü’nde su kuşlarının sayısı gittikçe düşüyor.

35 yılda su kapasitesinin 3’te 1’ini kaybeden Burdur Gölü’nü artık kuşlar daha az tercih ediyor. 10 yıl önce 68 türde 125 bin kuşa ev sahipliği yapan Burdur Gölü’nde bu yıl sayı sadece 2 bin. 2006 yılında gölde kışlayan dikkuyruk ördeklerinin sayısı 1151 iken geçen yıl sayı 10’a düştü. Aynı yıl 4 bin 173 olan elmabaş patka ördeği sayısı da geçen yıl 57’ye geriledi.

‘Kuşlar burayı tercih ediyordu’

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ornitolog (kuş bilimi uzmanı) Doç. Dr. Tamer Albayrak, Burdur Gölü’ndeki kuş sayındaki azalmaya birçok faktörün etki yaptığını söyledi. Bunların başında iklimsel sebeplerin geldiğini aktaran Doç. Dr. Albayrak şöyle dedi:

“Örneğin 2002 yılında Sibirya soğukları vardı ve o dönemde Burdur Gölü su yapısı ve konumu nedeniyle çok önemliydi. Burdur Gölü’nün su yapısı tuzlu, civar göller tatlı su olduğu için çok soğuk havalarda diğer göller donarken Burdur Gölü donmuyor ve böylelikle çevre göllerden kuşlar buraya geliyorlardı.”

o-c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Taban suyu çekildiği için Burdur Gölü zarar görüyor’

Kış döneminde kuşlara uygun beslenme ortamı sağlayan Burdur Gölü’ndeki çekilme sonucu bazı bölgelerin tamamen çorak hale geldiğini ve o bölgede kuş kalmadığını vurgulayan Doç. Dr. Albayrak şöyle devam etti:

“Taban suyu çekildiği için Burdur Gölü zarar görüyor. Bu tuzlu bir göl. Buharlaştıkça tuzluluk oranı da artıyor. Tuzluluk oranı arttıkça içerisinde barındırdığı mikro organizmalardan tutun da diğer canlılara kadar hepsi bundan etkilenmekte. Bazıları daha az çoğalmakta. Bundan dolayı buradan beslenen kuşlar gölü daha az tercih ediyor.”

1

‘Tarım da damlama sulamaya geçmeliyiz’

Burdur Gölü için halen kaybedilmiş bir şey olmadığını, barajlardan yeterince su verilmesi, tarımda damlama sulamaya geçilmesinin sudaki azalmayı belli düzeyde engelleyeceğini ve tuzluluk oranını dengede tutacağını kaydeden Doç. Dr. Tamer Albayrak, şunları söyledi:

“Burdur Gölü’nün su yapısının değiştirilmemesi gerek. Gölün çekilmemesi için gerekli önlemlerin alınması lazım. DSİ’nin barajlarında çok ciddi su tutulmakta. Burdur Gölü’nde buharlaşma ile kaybedilen su barajlarda tutulan sudan daha az. O sular verildiği takdirde Burdur Gölü çekilmeyecektir ama tarım bir gerçek. Hepimiz besinleri tüketiyoruz. Tarım da olması lazım ama damlama sulamaya geçmemiz şart.”

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

metrokedi on

Shakespeare Treninin İlk Yolcusu Bir İngiliz Kedisi

dog on1

Wiener Dog, Filmekimi Gösterimlerinde Yerini Aldı