in

Bulgaristan’da Donma Tehlikesi Geçiren Leyleklere Köylüler Evlerini Açtı

Bulgaristan’da aşırı soğukların etkilediği doğa şartları göçmen kuşları zor durumda bıraktı. Donma tehlikesi geçiren kuşlara köylüler evlerini açarak hayatlarını kurtardı

Soğuk kış şartlarının yaşandığı Balkanlarda hayvanların zor durumda kalmaması için köylüler seferber oldu. Bulgaristan’da göçmen kuşların karla kaplı alanda kanatları donmuş bir şekilde zor durumda olduğunu gören Bulgar köylüler leylekleri donarak ölmekten kurtararak evlerini açtı.

bulgaristangocmenkuslar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ülkenin kuzeydoğusundaki soğuk hava, bu hafta yüzlerce göçmen kuşu donma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı, kanatlarını buzda kaplanan kuşların bazıları soğuktan öldü.

4000

Dulovo kasabası yakınlarındaki Zaritsa köyünde yaşayan 53 yaşındaki Safvet Halil yaptığı açıklamada, “Köy yolunun yakınlarında beş tane donmuş leylek buldum. Onları eve götürdüm, ısınmaları için bir ocak yaktım ve balık verdim.” açıklamasını yaptı.

0004cc02 medium

Safvet Halil‘in bu iyilik hareketi sosyal medyada bir destek dalgasına yol açtı ve bölgedeki diğer insanlara örnek oldu. İnsanlarda evlerinde, garajlarında veya kulübelerini 40’tan fazla göçmen kuşa açarak iyilik hareketini devam ettirdi.

29510878 10155840380138005 2198341450968596480 n

Uzmanlar, göçmen kuşların kanatlarının ağaçların üzerine oturmak yerine geceyi yerde geçirmek zorunda kaldıklarından gerçekleştiğini belirtti.

peopleinbulg

Yetkililer haftasonuna kadar devam edecek olan aşırı soğukların etkilediği kuşların, mümkün olan en kısa sürede tekrar doğaya salınacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

otomobilin bagajınöç

Kapıkule’de Otomobil Bagajında Stepne Lastiğin İçerisine Sıkıştırılmış 15 Yavru Köpek Bulundu

kiliskopegeiskence

Kilis’te İsyan Ettiren Görüntü! Köpeği Motosikletin Arkasına Bağlayarak Sürükledi