in

”Bu Ülkenin Veteriner Hekimleri Bu Adaletsizliği Hak Etmiyor”

Serbest Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilsay KANAT, kaleme aldığı yazı ile veteriner hekimliğin öneminin altını bir kez daha çizerken veteriner hekimlerin uğradığı ayrımcılıkları da vurguladı.

Yaşamakta olduğumuz Covid19 pandemisi bile hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların önlenmesinin ne kadar hayati önem taşıdığını ve bunların önlenmesinde veteriner hekimliğin ne kadar önemli olduğunu, ülkemizdeki yetkililerin anlamasını sağlayamadı.

Bu Ulkenin Veteriner Hekimleri Bu Adaletsizligi Hak Etmiyor 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 70’i zoonoz hastalıklardır. Yani hayvanlardan insanlara geçen karakterdedir. Gıda kaynaklı hastalıkların yüzde 90’ı ise hayvansal gıdalar ile bulaşmaktadır. Sars, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Kuş Gribi ve yaşadığımız Covid19 salgını gibi zoonoz hastalıkların küresel etkilileri korkunç düzeyde olabiliyor. Bu hastalıkların önlenmesinde, kontrol altına alınmasında, bu salgınlara karşı yapılan aşı çalışmalarında veteriner hekimler oldukça önemli rol alıyor. Bir tek hayvanları tedavi eden hekim olarak görülmemiz çok yanlış.

Veteriner Hekimlik Sadece Hayvan Sağlığından Sorumlu Değil

Veteriner Hekimliğin, halk sağlığını korumadaki etkinlik alanı çok geniş. Gıda alanında; et ve süt ürünlerinin işlenmesinde, hayvansal kökenli gıdaların muayenelerinde en etkin ve tek yetkili meslek grubu. Veteriner hekimlik hayvan sağlığından, halk sağlığına, çevre sağlığına hizmet eden emsali olmayan stratejik öneme sahip bir meslektir. Güvenli ulaşılabilir gıdadan, ektoparazit mücadelesine, verimli hayvan ırklarının oluşturulması ile hayvancılık ekonomisine bir çok alanda hizmet vermekteyiz. İnsan sağlığı için yapılan her türlü aşı ve ilaç çalışmalarının kritik noktaların da veteriner hekimler var. En küçük mezradan, kasabalara, şehirlere her türlü sosyo-ekonomik yapıdaki insan ile temas ediyoruz. Pandemi süresince de ülkenin her yerinde çalışmaya devam ettik. Virüsleri iyi biliyoruz. Viroloji kürsüleri bir tek Veteriner Fakültelerinde var. Sığır vebasından, köpeklerde görülen kanlı ishale, kedilerde ki koronavirüse kadar  birçok salgını bertaraf ediyoruz. 1984 de veteriner teşkilatlarının kapatılıp ziraat teşkilatının birleşmesi ile oluşan Tarım Bakanlığındaki karmaşık yapının içinde iş yapmaya çalışıyoruz. Oluşan bu kaosun bedelini halk sağlığı ve ülke hayvancılığı ödüyor. Belediyelerde Veteriner Teşkilatları ya yok var olanlar da kapatılıyor.

Bu Ulkenin Veteriner Hekimleri Bu Adaletsizligi Hak Etmiyor 3

Veteriner Hekimler Neden Sağlık Sınıfına Dahil Edilmiyor?


Sağlık sınıfından sayılmıyoruz, yıpranma payımızı, özlük haklarımızı alamıyoruz. Sağlık sınıfından sayılmadığımız için çalışmalarında aktif rol aldığımız Covid19 aşısını bile olamıyoruz. Sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmiyor ve şiddete, zorbalığa maruz kalıyoruz. Birçok gelişmiş ülkede köklü kuruluşlarda Covid-19 pandemisini yöneten isimler veteriner hekimler. Dünya’da değer gören, el üstünde tutulan mesleğimiz, ülkemizde değer görmüyor. Veteriner hekimler birçok salgın hastalıkla canı pahasına mücadele etmekte, bu hastalıkları insanlara ulaşmadan etkisiz hale getirmekte iken bir yandan da insanlığı tehdit eden, Covid19 aşı çalışmalarında üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Tüm bunlara rağmen sağlık sınıfında sayılmıyoruz. Bu ülkenin Veteriner Hekimleri bu adaletsizliği hak etmiyor.

Bu Ulkenin Veteriner Hekimleri Bu Adaletsizligi Hak Etmiyor 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sezaryen Sayesinde Kedi Saglikli Dogum Yapti

Doğum Yapamadığı Fark Edilen Kedinin İmdadına Belediye Ekipleri Yetişti

Hayalet Aglar Geri Donusturulerek Beyaz Esya Uretilecek 3

Hayalet Ağlar Geri Dönüştürülerek Beyaz Eşya Üretilecek